Şirin bir Baltık ülkesi, Letonya

Şirin bir Baltık ülkesi, Letonya

Kuzey Avrupa’nın şirin ülkesi Letonya’ya ( Latvia ) 4 gunluk bir gezi yaptik.

Başkent Riga ve Letonya’nın 3.buyuk kenti olan Liepaja sehri programda yer aldı.

İstanbul-Riga yolculuğu gidiş ve dönüşte 2.50 dakika kadar sürüyor.

Riga-Liepaja arasında Fokker’lar ile yapılan 50 dakikalık bir uçuş  yapmanız gerekiyor.

Toplam 2 milyon nüfuslu Letonya’nın yalnızca 700.000 kadar kişinin yaşadığı başkenti Riga havaalanı 2011 yılında TAV tarafından yapılmış, küçük ama  ülkenin ve şehrin  nüfusuna oranla modern ve  kapasite olarak yeterli.2004’den buyana AB üyesi olan ülkenin başkenti Riga havaalanında iki ayrı Business Class Lounge’ı var.Üye ülke uçuşlarında kullanılan Lounge daha geniş ve servisleri daha fazla.

Başkent Riga havaalanına arabayla 15 dakika uzaklıkta nehir ve kanalları ile çok güzel bir şehir. Sonbahara ragmen rengarenk çiçekler ile dolu, halkın soluklandığı, güneşlenip ve dinlendiği yemyeşil parklar Riga’ya sempatimizi artırdı. Küçük nehir ve su kanalları, uzerindeki şirin köprüler, heykeller huzurlu insanları da barındırmış. Küçük köprülerdeki korkuluklara takılan yeni evli yada sevgili çiftlerin adları yazılı kilitler de şehrin vazgeçilmez bir adeti olmuş. Kadın nüfusun erkeklerden daha fazla olduğu ülkede kadınlar parklar içindeki 7 ayrı köprüye 7 ayrı kilit takarak sevdiklerinden ayrılmayacaklarına inanır olmuşlar.

Riga iki ayrı bölümden oluşuyor. Eski şehir ve yani şehir. Eski şehir kiliseleri, tarihi binaları ve bu binalara yerleşmiş otel, mağazaları, bar,cafe ve restoranları ile şehrin turistik bölgesini oluşturyor. Burada Cat House, Katedral, Dominik Manastırı, St.Peter Kilisesi, Riga Kalesi..gibi cok sayıda tarihi yapıyı yürüyerek gezebiliyorsunuz.

Yeni şehrin hemen başlangıcındaki Hürriyet heykeli şehrin adeta sembolu.Yeni şehir de de yakın tarihten binaların yanı sıra cok sayıda ‘’Art Nouveau ‘’ mimari yapılar da  turistlerin gözdesi.

Eskiden liman hangarı olan binalar günümüzde gıdadan giysiye hertürlü malın satıldığı kapalı pazaryeri olarak hizmet verirken turistlerin de ilgisini çekiyor.

Riga yakin cevresindeki Sigulda ve Turaida’yı da yapılan 1 er saatlik turlarda tanıma fırsatı bulduk.

Sigulda ve Turaida ormanlar içinde korumaya alınıp Milli Park olarak 4 mevsim çeşitli etkinliklerin yapılabildiği birer kasaba. Kaleleri, festivalleri, çeşitli hayvanların barındığı orman ve yeşil alanları ile hem Letonyalıların hem de turistlerin ziyaret ettikleri bu kasabalarda kaleler, tarihi kiliseler, kış aylarında kayak olanakları, teleferikler ve Gauja nehri kıyısında yürüyüş olanakları mevcut.

Sigulda Aerodium ile gençleri havalandırıp adeta uçurtarak adrenalinlerini yükselten bir oyun olarak ilgi çekerken daha yaşlıların parklar içersinde yürüme ve dinlenme alanlarında vakit geçirebilecekleri alanlar ile hizmet veriyor.  

Hemen yakınındaki Turaida parkında da korumaya alınmış alan içersindeki Müze de gezilecek yerlerin başında geliyor.

Şehir hayatından uzaklaşıp orman ve tabiatla iç içe olmak isteyenler için ideal bir bölge olan Sigulda ve Turaida’da çok sayıda konuk evleri konaklamalar için hizmet veriyor. Yine çok sayıda yerel restoranda ev yemekleri yiyebilirsiniz. Burada Braslas Krogs adlı aile lokantasında yediğimiz doğal ürünlerden yapılmış yemeklerin ve aç doyuran tabiri kullanacağımız büyüklükteki porsiyonları da not etmeliyiz.

Riga’da konaklamalar için çok sayıda ve her bütçeye göre otel var. Şehrin içindeki Valdermars Oteli ( www.valdermars.lv ) eski ve yani yapıyı birleştiren binaları ile hizmet veren bir otel.  

Havaalanı yolundaki Elefhant Otel   ( www.elefhanthotel.lv )  ve 1876 yılında bir aile tarafından köşk olarak yapılıp, kullanılan ve sonraki yıllarda banka olarak da hizmet vermiş olan biraz daha pahalı  Europa Royale Otel Riga da önereceğimiz oteller arasında.

Letonya para birimi Lat.   Çok sayıda banka ve exchange ofiste paranızı bozdurabiliyorsunuz. Yalnız oteller döviz bozmuyor.

Riga da çok sayıda restoran, pub ve cafe de yeme içme olanağı var ve Letonya genelde ucuz bir ülke. 2-10 Lat arasında yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Çok sayıda yerel birası var. Riga’nın en populer barı olan Reval Otel Skyline’da 2 Lat’a biranızı içerken yeni arkadaşlıklar kurup, eğlenebilirsiniz.

Hafta içi sabah 02 ye kadar süren gece hayatı özellikle Cuma ve Cumartesi çok daha renklenerek  sabahın ilk ışıklarına kadar devam ederken size rock’dan tango’ya, salsa’dan Jazz’a kadar arzuladığınız türde müzik sunan mekanlar ile dolu. Çoğunluğuna girişin ücretsiz olduğu bu eğlence yerlerinde de içkiniz için ödeyeceğiniz para yine 2-3 Lat arasında değişecektir.

85.000 nüfusu ile ülkenin 3 büyük şehri olan Liepaja bir liman, sayfiye, müzik ve eğlence şehri. Ünlü Jarmala plajlarından sonra Liepaja sahilleri de beyaz kumu ile göz alabildiğince uzuyor ve yaz aylarında yerli ve yabancı misafirlerini Baltık denizinin suları ile kucaklıyor.

Liepaja bir müzik şehri. Dünyanın en büyük mekanik orgu bu şehirde. Turistlerin şehri yürüyerek tanımaları için sokak taşlarında nota figürleri yer alıyor. Şehrin önemli turistik yerlerini bu notaları takip ederek kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Şehir müzik festivalleri ve dans klubleri ile ünlü. Ülkenin ve Dünyanın ünlü müzik grubları bu festivallere katılıyor.

St.Nicholas Ortodoks Katedrali, Gül Meydanı, şehrin lokal alışveriş merkezi Peter’s Pazarı, Sovyet donanmasının en büyük limanlarından biri olan Karosta Limanı ve yine burada şimdi bir müze olarak ziyaretçilere showlar ile tanıtılan Karosta Hapishanesi görülecek yerler arasında.

Liepaja 2014 yılında Avrupa Kültür başkentliğini üstlenecek ve şimdiden hazırlıklara başlamışlar. Amaçlarının öncelikle Liepaja şehrini ve nerede olduğunu Avrupalıların hafızalarına yerleştirmek olduğunu söyleyen Liepaja kültür komitesi yetkilileri 2014 e kadar bu amaçla çalışacaklarını sonrasında da şehirlerine gelecek turistleri ağırlayacaklarını belirtiyorlar.

Liepaja yakınlarındaki Jurnieku Ligzda bolgesi de Liepaja sahillerini kullanmak isteyen deniz severler için çok sayıda otel ve konuk evleri ile ünlü.

Konaklamalar için yine çok sayıda ve çeşitli fiyatlarda alternatifler var.

Roze Otel www.parkhotel-roze.lv, Kolumbs Otel www.hotelkolumbs.lv, Promenade Otel www.promenadehotel.lv, Fontaine Otel www.fontaine.lv, Amrita Otel www.hotelamrita.lv  gibi fiyatları 30 € - 100.€ arasında.

Yine yeme içme konusunda da çok sayıda mekan var.

Gece hayatı yazın çok hızlı.Ancak bizim bulunduğumuz eylül ayının son haftasında ve de hafta içi uğradığımız iki klübte tıklım tıklımdı ve eğlencenin sabaha kadar sürdüğü söylendi.

Bir katı canlı müzik, bir diğer katı disko müziği ve üst katı da spor cafe olarak hizmet veren Rock Cafe ile Fontaine Club gece hayatının en önemli mekanları.

Letonya 2004 yılından buyana AB ülkesi olarak aldığı yardımlar ile büyüyen çok temiz, düzenli şehir mimarisi ile turizmden daha çok pay alabilmek için çalışıyor. Ülkede 10.000 kadar yatak, 200 turizm acentası ile doldurulmaya çalışılıyor. Rusya ve Almanya en çok turist gönderen ülkeler. Kültür, alışveriş ve yaz aylarında deniz turizmi öne çıkıyor. Türkiye’den Incentive Turizm içersinde bayi toplantıları, kültür turları yapılabilir. Alışveriş için fiyatlar ucuz,başta gıda ürünleri olmak üzere, mücevher (amber taşı ), çeşitli içkiler( Letonya ile özdeşleşen Balzam içkisi) alınabilir.

Letonya Turizm Örgütü Avrupadaki önemli turizm fuarlarına katılıyor. Her yıl Şubat ayında Riga da Baltour adlı uluslararsı bir turizm fuarına da ev sahipliği yapıyor.

Diğer Destinasyon yazıları için tıklayınız

Radisson Blu Hotel Kayseri The President Hotel BW Citadel Hotel Hotel Suadiye Istanbul Modern Booking.com

Ayın Destinasyonu






 

 

Dergilerimiz






FTNnews Rus Tourism News ATTG

Haber Ara:


Deniz Tüfekçi
Turizmde bayram davulları çalıyor…..




Turizmcinin Kürsüsü