Asya’nın mistik şehri, Luang Prabang

Asya’nın mistik şehri, Luang Prabang

Laos’un en önemli şehri,  tarihi ve mistik Luang Prabang, bu yıl 4 gün boyunca Mekong ülkelerinin zirvesi MTF “ Mekong Turizm Forumuna ev sahipliği yaptı.19. ve 20. yüzyıllardaki Fransız sömürgesinin etkilerini günümüzde de açıkça hissettiren bu Budist şehrinde  toplam 34 ayrı Budist tapınağı bulunuyor.
Luang Prabang  yüzyıllardır  kırsal ve kentsel gelişimin bir karışımı olan ve çok iyi korunmuş bir mimari, dini ve kültürel mirası nedeniyle 1995 yılında Dünya Mirası olarak listelendi.

Tipik Laos şehirlerinde görülen yol ve yerleşim dışında Luang Prabang  gözümüzden kaçmayan binaların iki katı aşmadığı, çok sayıda hatta yan yana budist tapınakların olduğu ve Mekong nehri kıyısına dizilmiş çok sayıda Avrupai bar, cafe restoranın koloniyal mimarisi ile yer alması oldu.

Şehir merkezi Mekong nehrine parelel iki ana caddeden oluşuyor. Nehrin hemen yanında uzayan sözünü ettiğimiz yeme içme mekanlarının bulunduğu caddenin parelelinde yer alan ikinci ana cadde gündüzleri ticari kimliğini, banka, seyahat ecentaları, döviz büroları gibi çeşitli dükkanlar ile sürdürüyor.  Muson iklimi nedeniyle gündüz saatleri çok sıcak olan bu cadde,  akşam saat 18.00 den sonra gece yarısına kadar trafiğe kapatılarak Asya şehirlerinin vazgeçilmez,” gece pazarı “oluyor. Bu pazarda el sanatları ürünlerinden, içerisinde yılan, akrep olan viskilere, hediyelik eşyalardan, zengin yemek ve meyve seçeneklerine, giyim kuşama, deri ve taklidi ürünlere rastlamak mümkün. Hem yerli vatandaşların hem de turistlerin ilgisini çeken bu pazarda yol kenarlarında bulunan restoran, kafe ve barlarda da soluklanmak mümkün.

MTF toplantıları şehrin biraz dışında Merkez Bankası salonlarında gerçekleşti. Günümüz mimarisi ile yapılmış bina, şehirde gerçekleşen önemli  toplantılara da ev sahipliği yapıyor. Bu binaya ulaşan yollarda yer alan restoranlar da katılımcılara hizmet ediyor.

Luang Prabang’ın bir diğer toplantı olanağını da, turistik günlük ve konaklamalı turlar yapan Mekong Nehri gemileri oluşturyor. MTF’in birçok oturumu da bu gemilerde verildi.

Luang Prabang Laos’un en önemli Budist şehri. Şehre gelen turistlerin de katılabildikleri törenler büyük ilgi görüyor. Sabah gün aydınlanmadan kilise çan’larına benzeyen sesler çıkaran ziller ile şehirde bulunan yerli ve yabancılar bu törenlere davet ediliyor. Tapınaklarına yakın caddelerde Budist Monk’larına verilmek üzere genelde  her türlü yiyecek satan satıcılardan  alışverişler yapılıyor. Sonra cadde üzerine sıralanarak önlerinden geçen ve o tapınakta yaşayan, eğitim gören genç ve yaşlı monkların özel sepetlerine bu ürünler konuyor. Bu alışverişi yapamayanların para vermesi de mümkün.  2 saat kadar süren bu rituel hemen her sabah yapılıyor.

Luang Prabang ‘da konaklamamızı bir Banyan Tree işletmesi olan Angsana Maison Souvannaphoum’da yaptık. Maison Souvannaphoum şehrin merkezinde mükemmel bir butik otel. Yıllar önce Laos Prensi  Souvannaphoum   konutu olan tesis, sonradan koloniyal mimarisi ile 24 odalı bir butik otele dönüştürlmüş. Laos kültür ve geleneklerini koruyan yapısı ve konuksever  servisler veren restoran, havuz ve  spa’sı ile özellikle Avrupalı konukların vazgeçemedikleri bir tesis. Tropikal bahçesi nde havuz etrafında ortama uygun dekorasyonu ile okuma alanları, satranç ve dinlenme olanakları tesise ayrıcalık katıyor.

Şehir yakınlarında yer alan  Kuangsi Şelalesi, şelale sularında olşmuş göletlerde yıkanan ve yüzen  insanlar, bu alan içindeki Ayı Bakım Parkı, Mekong nehri kıyısında bulunan ve içersinde  çok sayıda Budist heykeli olan Pak Ou Mağarası

Birkaç yıl önce ziyaret ettiğimiz başkent Vientiane’den sonra gördüğümüz Luang Prabang, turistlerin  neden büyük ilgi duyduğu bir şehir olduğunu bize de gösterdi. 

Diğer Destinasyon yazıları için tıklayınız

Radisson Blu Hotel Kayseri The President Hotel BW Citadel Hotel Fibrobeton Hotel Suadiye Istanbul Modern Booking.com

Ayın Destinasyonu


 

 

Dergilerimiz


FTNnews Rus Tourism News ATTG

Haber Ara:


Deniz Tüfekçi
TÜRSAB KAPATILIYOR…

Recep Arifoğlu
“Turizm markasıyız” vurgusu yapılmalıdır
Turizmcinin Kürsüsü