Yeni MICE mekanı yer altında müze

Yeni MICE mekanı yer altında müze

Kapadokya’nın Avanos ilçesinde çağdaş müzecilik anlayışı ile yerin 20 m altında 1600 m2 lik bir alana inşa edilen Dünyanın ilk ve tek yer altı seramik müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel müze statüsü ile yıl ortasında resmen açılıyor. Güray Müze, ulusal ve uluslararası birçok organizasyon ile sergi ve gösteri, yemekli toplantı, seminer, sempozyum, kokteyl, dans, sema gösterisi ve konser gibi organizasyonlara da ev sahipliği ile bölgenin ilginç bir MICE mekanı olma özelliğini de taşıyor.

Güray Müze, Hititlerden beri sürmekte olan çömlekçilik geleneğine ev sahipliği yapan aynı zamanda Türkiye’nin  en büyük kültür, tarih ve doğal miraslarını barındıran Kapadokya Bölgesi’ nin yepyeni bir mekanı. Binlerce yıldır bölgede biriken tarih ve Avanos’ta babadan oğula geçen bu geleneksel el sanatı ilçenin genel görüntüsüne damga vuruyor.  Güray Müze, Dünyanın birçok yerinden gelen ziyaretçi tarafından bu geleneksel el sanatının tarihi süreçteki gelişimini sergileyecek bir müzenin eksikliğini gidereiyor.

Güray Müze koleksiyonunda bulunan mevcut eserlere, Dünyaca ünlü Türk seramik sanatçılarının modern ve geleneksel tarzdaki eserleri de ilave edilerek, seramik sanatının tarihi süreçteki gelişimini tanıtma imkânı da doğuyor.

Gerek pişmiş toprak seramik eserleri gerekse de küçük buluntuları ile zengin bir koleksiyona sahip olan müze; üç bölümden oluşuyor.

Birinci bölüm, Antik Eserler Salonudur. Kronolojik bir sergilenmenin yapıldığı bu salonda, Geç Kalkolitik Dönem, Tunç ve Demir Çağları ile Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait seramik ve çömlek eserler sergileniyor. Bilimsel araştırmalar ışığında oluşturulan bu sergi, Anadolu’da Antik Çağ’dan günümüze seramiğin gelişim aşamaları ile ilgili bir kesit sunuyor. Ayrıca Anadolu’nun farklı coğrafi bölgelerine ait yerel seramikleri bünyesinde bulundurması ile de Anadolu’da seramiğin gelişimine toplu bir bakış açısı sağlıyor.

Müzenin, ikinci bölümü Modern Eserler Salonudur. Bu salonda; ülkemizde yetişmiş dünyaca ünlü çağdaş ve geleneksel seramik sanatçıları ile onlara ait eserler tanıtılmaktadır.

Müzenin üçüncü bölümü ise resim, heykel, seramik, fotoğraf gibi güzel sanatların her alanında, sanatçıların eserlerini tanıtabilecekleri bir sanat galerisi. Bu bölüm; Sergi Salonu, Kütüphane, Kafeterya ve içinde şöminesi olan bir Fuayeden oluşuyor.

Resmi açılış öncesi ulusal ve uluslararası birçok organizasyon ile sergi ve gösteriye ev sahipliği yapan müze, yıl boyunca açık kalacak ve  gündüz saatlerinde müze ziyaretçilerine hizmet verirken akşamları yer altının mistik ortamında, yemekli toplantı, seminer, sempozyum, kokteyl, dans, sema gösterisi ve konser gibi nezih organizasyonlar için özel salon olarak kullanıldı.

Güray Müze, açılış öncesi Göreme Milli Parkı ve Kapadokya’nın UNESCO Dünya Mirası Listesine Kaydedilişinin 30. Yıl Kutlamalarına, Koreli ve Türk fotoğraf sanatçılarının fotoğraflarından oluşan Karma Fotoğraf Sergisine ve 32. Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu Kongresi tarafından düzenlenen 300’ü aşkın fotoğrafçının katıldığı Fotoğraf Olimpiyatları Kapsamında gerçekleştirilen SEMA gösterisine ev sahipliği yaptı.

12.01.2016

Paylaş      

Radisson Blu Hotel Kayseri The President Hotel BW Citadel Hotel Hotel Suadiye Istanbul Modern Booking.com

Ayın Destinasyonu


 

 

Dergilerimiz


FTNnews Rus Tourism News ATTG

Haber Ara:


Deniz Tüfekçi
Turizmde bayram davulları çalıyor…..
Turizmcinin Kürsüsü