Turizmin Türkiye'deki hali budur!​

Bu kadar parayla ancak Türkiye’de tatil yapabiliriz….

Cebindeki parayla başka hiçbir ülkede yapamayacağı tatili Türkiye’de yapabilenlerin söylediği, Arap ya da İngiliz, Alman ya da Sırp turistin Türkiye’ye gelmesini motive eden koşulları özetleyen bu kelime her şeyi ifade ediyor.

Tablonun özeti bu.

Nüfusu 4 milyonu bulmayan Gürcistan’dan iki buçuk milyona yakın turist! Getirdiğimizi, Bulgaristan’dan bir buçuk milyon, İran’dan iki milyonu aşkın turist getirdiğimizi gururla ilan edip, Almanya toparlanıyor nidalarını Kastamonulu İsmail’in bu yıl Stutgart’tan 4.kez Boyabat’a gelişini ‘’4 Alman geldi Türkiye’ye…’’ diyerek tercüme ediyorsak, işler iyiye gidiyor demek.Gürcistandan gelenin turist değil, çalışmaya gelen yabancı olduğunu, bırak döviz getşrmeyi, döviz götürdüğünü bilmiyormusunuz? Boyabatlı İsmail'in nesi turist ?mekli olmuş, bazen burada kasabada, bazen Almanyada çoluk çocuğun, torunun yanında.

Rusya’nın tur operatörleri derneği başkanı, ‘’ Bu yıl erken rezervasyon satışları ikiye katlandı …’’ dedi. Güneydeki ve Ege’deki otellerin erken rezervasyon döneminde aldıkları rezervasyonlar öyle arttı ki, hiç böylesini yaşamamışlardı. Ne zaman erken rezervasyon kampanyası bitti, rezervasyonlar bıçak gibi kesildi. Almanya da bu böyle, Rusya pazarında da bu böyle.

Demek oluyor ki bu sene Türkiye’ye gelecek turist, ancak bu kadar düşük fiyata alabileceği bir servis, otel bulursa gelecek. Fiyatlar normal fiyatların (ki o da 3 yıldır hiç artmayan fiyatlardır) %35 altındaki fiyatlar, yani maliyet fiyatlarını zar zor yakalayan fiyatlardır.

Durumu iyi göstermeye çalışmak, gerçekleri saklamak Türkiye’ye ve sektöre hem zaman hem enerji hem de ciddi boyutta para kaybettirir.

Sorunu çözmek için sorunun ne olduğunu bilmek, kabul etmek ve onu giderecek adımları atmak gerekir.

Alman bakanından Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kaldırmasını isteyen sayın Dış işleri bakanına verilen yanıt şu. Sizde güvenlik tam sağlanamadığı için olsa gerek hala OHAL’i uzatıp duruyorsunuz. Demek ki ülkeniz yeterince güvenli değil. OHAL’i kaldırın, keyfi kanunlar ile demokrasiyi yok etmekten vaz geçin, ülkeniz turizmin doğal yaşam ortamı olan demokrasiye yönelik adımlar atsın, biz de seyahat uyarısını kaldıralım …türünden bir yanıtı veren Alman bakan sorunun ne olduğunu ortaya koyuyor.

Hala bunun farkında olmadan, şuradan şu kadar turist geliyor, rezervasyonlar tavan yaptı lafını eden bilgisiz, yalaka ,şakşakçı fetbazların sözleriyle bir yılı daha avunarak geçiririz.

ITB Berlin fuarında Türk kuruluşlarının bulunduğu alanlarda dün gün boyu süren görüntü ‘’körler sağırlar, birbirini ağırlar..’’ görüntüsünden farklı değildi.

Deniz Tüfekçi

Deniz Tüfekçi
Diğer yazılar için tıklayınız

Radisson Blu Hotel Kayseri The President Hotel BW Citadel Hotel Fibrobeton Hotel Suadiye Istanbul Modern Booking.com

Ayın Destinasyonu


 

 

Dergilerimiz


FTNnews Rus Tourism News ATTG

Haber Ara:


Deniz Tüfekçi
Turizmin Türkiye'deki hali budur!​

Recep Arifoğlu
“Turizm markasıyız” vurgusu yapılmalıdır
Turizmcinin Kürsüsü