24 Eylül 2022, Cumartesi

2019 Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm yılı programı belirleniyor

“2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı” etkinlikleri için düğmeye basıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Rusya Federasyonu Kültür Bakanı Vladimir Medinsky’i İstanbul’da Çırağan Sarayı’nda konuk etti.

Kurtulmuş, “Türkiye ve Rusya arasında kültür alanında yakınlaşmanın her iki ülkenin siyasi konumlar bakımından da birbirine daha yakın bir noktaya gelmeleri için katkı sağlayacağından şüphemiz yoktur” dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre,  2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı programı kapsamında 50’den fazla etkinlik düzenlenecek. Etkinlikler Bolşoy Tiyatrosu’ndan başlatılacak.

İki ülke bakanları, Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı Ortak Çalışma Grubu Toplantısında bir araya geldi.

Bakanların başkanlığındaki iki ülke heyeti, 2019’da yapılması planlanan kültür, turizm ve sanat etkinliklerini ele aldı. Bakanlar toplantı sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, iki gün süren çalışma grubu toplantılarının çok verimli geçtiğini belirtti.

Müzelerden tiyatrolara, operadan sinemaya birçok konunun değerlendirildiğini aktaran Bakan Kurtulmuş, “Türk film endüstrisiyle Rus film endüstrisi arasında ortak projelerin geliştirilmesi konusunda oldukça verimli görüşmelerimiz oldu” dedi.

Son zamanlarda Rusya ile Türkiye arasında birçok alanda ikili ilişkileri fevkalade verimli ve faydalı bir şekilde sürdüğünü ifade eden Bakan Numan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Rusya ile siyasi bakımdan, enerji alanında, ekonominin diğer alanlarında birçok alanda yakın iş birliği çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu çerçevede kültür alanında da iki ülke arasındaki ortak projelerle, yakın çalışma dönemine girmiş bulunuyoruz. 2019 yılını da önemli bir fırsat olarak değerlendireceğiz. Hem Türk kültürünün Rusya’da daha iyi tanıtılması hem de Rus kültürünün Türkiye’de daha iyi tanıtılması için çok sayıda etkinliği icra edeceğiz. İlki Bolşoy Tiyatrosu’nda yapılacak olan büyük bir etkinlikle karşılıklı kültür ve turizm yılı başlayacak. Rusya’nın farklı şehirlerini kapsayan 50’nin üzerinde farklı kültürel etkinlikle önümüzdeki yılı çok verimli bir şekilde geçireceğiz. Türkiye ve Rusya arasında kültür alanında yakınlaşmanın her iki ülkenin siyasi konumlar bakımından da birbirine daha yakın bir noktaya gelmeleri için katkı sağlayacağından şüphemiz yoktur.”

Rusya Federasyonu Kültür Bakanı Vladimir Medinsky ise sinema şirketleri ve dergilerin temsilcileriyle fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Önümüzdeki sonbaharda St. Petersburg Kültür Forumu’nda tekrar bir araya geleceğiz. 2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür Turizm yılı nihai programımızı belirleyeceğiz. Bunun içinde pek çok etkinlik olacak. Tamsayısı henüz belirlenmedi ama en önemlisi bir kerelik bir etkinlik olmayacak. Sürekli olarak ilişkilerimiz sürecek.” şeklinde konuştu.