13 Haziran 2021, Pazar

Türk Çin Kültür Derneği büyüyor

Özellikle son yıllarda hızla gelişen Türk ve Çin toplumunun sosyal ve kültür-sanat alışverişini yıllardır destekleyen Türk Çin Kültür Derneği 2018 yılında çalışmalarını İstanbul dışına da taşımaya karar verdi.

Derneğin ilk temsilciliği ülkemizin gelişmiş çağdaş kenti Eskişehir’de BEZE Group Başkanı Bengü Bilik ve Türk Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı tarafından hayata geçiriliyor.

Bengü Bilik ve Mustafa Karslı; “ Türk Çin Kültür Derneğimizin ilk temsilciliğini Eskişehir’de faaliyete geçiriyoruz. Ülkemizin çağdaş ve yeşil kenti Eskişehir’in değerli Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen liderliğinde yıllar önce Çin’deki Changzhou şehri ile Eskişehir’in “ Kardeş Kent” ilan edilmesi de bizleri cesaretlendirdi. Eskişehirlilerin Çin kültürüne daha geniş ölçekte ilgi duyacağına eminiz. Biz de Türk Çin Kültür Derneği olarak 2018 yılından itibaren Çinli turist dostlarımızın kültür ağırlıklı turlarla Eskişehir’e daha da çok gelmelerini destekliyoruz.

Ayrıca İstanbul ve Ankara’ya yerleşen Çinli global şirketlerin sayısı da hızla artıyor. Biz Türkiye’deki Çinli ailelerin tatil planlarında Eskişehir’in daha fazla yer almasını istiyoruz. Tabiî ki hedeflerimiz arasında Eskişehirlilerin Çin kültürüyle daha iyi tanışması için çeşitli sosyal kültürel faaliyetlerin yapılması da vardır. Eminiz ki Türk Çin Kültür Derneği Eskişehir Temsilciliği; sevgili Eskişehirliler, kurumlar ve Çinli dostlar arasında güzel açılımlara vesile olacaktır” diyor.

Ayrıca Eskişehir Belediye Başkanı değerli insan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in liderliğinde Türk –Çin halkları arasındaki dostluğun önemli ölçüde gelişeceğinin altı çiziliyor.

Öte yandan yıllardır Eskişehirlilerin Çin mutfak kültürüyle tanışmasını sağlayan ChinaTown da bu dostluk yelpazesinde önemli bir lezzet noktası.

Türk Çin Kültür Derneği temsilcileri en kısa sürede Eskişehir’de Sn. Büyükerşen’i ziyaret ederek iş planlarını sunacak.