19 Eylül 2021, Pazar

TÜRSAB Özbekistan ile turizm iş birliğini geliştirecek

Türkiye ile Özbekistan arasında turizm alanında iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla Türkiye’ye gelen Özbekistan heyeti, TÜRSAB Genel Merkez binasına gerçekleştirdikleri ziyarette TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyeleriyle bir araya geldi.

Özbekistan Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi Daire Başkanı Sayın M. Mirzahidov Başkanlığı’ndaki Özbekistan heyeti, öncelikle Firuz B.Bağlıkaya’yı TÜRSAB Başkanlığına seçilmesinden dolayı tebrik etti.

Görüşmede, Özbekistan Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi Daire Başkanı Mirzahidov, iki ülke arasındaki turizmin geliştirmesi için TÜRSAB ile iş birliği yapmak istediklerini belirtirken, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya da Türkiye ile Özbekistan arasındaki turizm hareketinin geliştirilmesini önemsediklerini ifade etti. Türkiye ile Özbekistan’ın iki kardeş ülke olduğunu dile getiren Bağlıkaya, “Türkiye’ye yılda 300 bin Özbek kardeşimiz geliyor. Türkiye’den ise 30 bin kişi Özbekistan’a gidiyor. Bu rakamlar çok düşük bunu mutlaka arttırmamız gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.
TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya, TÜRSAB’ın temel amacının Türkiye’ye daha çok turist getirmek olduğunu, bununla birlikte Özbekistan turizmine de katkı sağlayacak adımları atmaya hazır olduklarını ifade etti. Bu çerçevede, TÜRSAB’ın organizasyonu ile Özbekistan’a bir gezi düzenleyeceklerini belirten TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, fuarlarda Özbekistan’ın tanıtımına da destek olacaklarını sözlerine ekledi.

Özbekistan Heyeti tarafından yapılan açıklamada ise iki ülke arasındaki turizm hareketinde yaşanan artışa dikkat çekilirken, hedeflerinin yılda 100 bin Türk vatandaşını Özbekistan’da misafir etmek olduğu dile getirildi. Bölgesel Daire Başkanları, Vali Yardımcıları ve Özbekistan Başkonsolosu’nun da katıldığı ziyaret, karşılıklı hediye verilmesi ile son buldu.