03 Şubat 2023, Cuma

Antalya mutfağı Kore’de tanıtıldı

Antalya Mutfağı, Kore’de düzenlenen uluslararası yemek festivali ve yarışması “Korea International Challenge Culinary Cup 2018”da görücüye çıktı. Ünlü Gurme Haldun Tüzel, dünyanın dört bir yanından gelen mutfak profesyonellerine Antalya Tanıtım Vakfı’nın “Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri” kitabı ve broşürlerini hediye ederken, yoğun ilgi gördü.

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, “Antalya Tanıtım Vakfı olarak doğal ve tarihi zenginliklerimizin yanı sıra, özellikle mutfak kültürümüzün araştırılması ve tanıtılmasını da çok önemsiyoruz. Kore’de Antalya’nın bilinirliği günden güne artıyor. Antalya Tanıtım Vakfı olarak bunu fırsata çevirmeyi düşündük ve ATAV’ın çalışmalarına her zaman katkı koyan Gurme Haldun Tüzel’in de jüri üyesi olduğu  Kore Aşçılık Federasyonu tarafından 10 – 15 Mayıs tarihlerinde yapılan Uluslararası Yemek Festivali ve Yarışması “Korea International Challenge Culinary Cup 2018’de bir tanıtım çalışması gerçekleştirdik. Ülkemizin hem kültürel hem de gastronomik açıdan temsil edildiği yarışmada jüri üyesi olan gurme Haldun Tüzel Antalya Mutfağını tanıttı. Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri yemek kitabımızda tarifleri de bulunan Haldun Tüzel, dünyanın dört bir yanından gelen mutfak profesyonellerine ve Korelillere “Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri” kitabında yer alan yemeklerimizi tanıttı ve ATAV broşürleri hediye etti. Değerli gurme Haldun Tüzel ile bu tanıtım çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Haldun Tüzel ise, Antalya Mutfağı’nın Kore’de büyük bir ilgiyle karşılandığını söyledi. Tüzel, “Korelilerin Türk sevgisine Antalya lezzetlerini de ilave ederek takdir ve hayranlık topladık” dedi.

Dünyada gastronomi turizminin öneminin giderek arttığını vurgulayan Tüzel, “Bölgesel mutfaklar gastronomi turizminde yeni trenddir. İyi değerlendirmek gerekir. Bu anlamda Antalya Tanıtım Vakfı’nın bu konuda çalışmalarını çok önemsiyorum.” ifadesini kullandı.