20 Ekim 2021, Çarşamba

Ruble arttı, Rus evde kaldı !

Yeni yaptırım endişesi, rubledeki değer kaybı Rusyalı turistlerin yaz tatili planları için Rusya’yı cazip hale getiriyor. Biletix verilerine göre, Haziran-Ağustos ayı için uçak bileti satışları geçen yıla kıyasla yüzde 8 arttı. Rusya içi destinasyonlarda ise bu oran yüzde 21. Ayrıca satılan biletlerin yarısı ülke içi destinasyonlara.

En çok bilet satılan ilk 10 destinasyon Simferopol, Soçi, Anapa, Krasnodar, Burgaz (Bulgaristan), Tivat (Karadağ), Mineralniye Vodı, Tiflis, Barselona ve Batum.

Anapa ve Mineralnıye Vodı satışları yüzde 35-44 arasında artarken, Soçi bilet satışları da yüzde 13 artmış durumda. Simferopol ise yüzde 15’lik düşüşe rağmen halen ilk sırada. Burgaz ve Batum da bilet satışlarının düştüğü destinasyonlardan.

OZON.travel’a ait istatistikler de aynı tabloya işaret ediyor. Seyahat edenlerin yüzde 36’sı bu yaz Kırım’a gidecek. Dünya Kupası’nın ev sahibi şehirlerinden Krasnodar’a da bilet satışları yüzde 27 arttı.

Japonya’nın Rusya vatandaşı turistlere karşı sıkı vize rejimini yumuşatması da bu ülkeye satılan uçak biletlerini arttırmışa benziyor.

Skyscanner verilerine göre, Rus turistler için en kârlı yurtdışı destinasyon Abhazya. Bu ülkede iki kişinin her şey dahil iki hafta tatil yapmasının maliyeti 1400 dolar civarında. Azerbaycan ve Vietnam da ucuz tatil sunan ülkelerden.

Konuyu haberleştiren Rossiyskaya Gazeta söz konusu reytinglerde Türkiye’nin adının geçmemesini Türkiye seyahatlerinin neredeyse tamamen tur firmaları üzerinden organize ediliyor olmasıyla açıklıyor. Rusya Tur Operatörleri Birliği daha önce Türkiye’de tatil taleplerinin geçen yıla kıyasla iki kat arttığını açıklamıştı.(Turkrus)