25 Ekim 2021, Pazartesi

Rusya’dan vize muafiyeti beklemede

 

Rusya’da çalışan resmi pasaport hamilleri ile büyük işadamları için vize sürecinin kolaylaştırılması yönünde iki ülke arasında çalışmaların sürdüğünü belirten Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov, ancak henüz vize muafiyetinden bahsetmek için erken olduğunu kaydetti.

Rus medyasına konuşan Yerhov, “Vize muafiyeti söz konusu değil. Söz konusu olan 2010 yılındaki hükümetler arası anlaşmanın uygulanmasına dönülmesi. Bu, aslını söylemek gerekirse, vize muafiyeti anlaşması değildi. Bu anlaşma sadece bir dizi vatandaşı vize formalitelerinden muaf tutuyordu. Mevcut duruma gelince, bildiğiniz gibi Rusya henüz tam olarak bu anlaşmaya dönmeye hazır değil. Ama biz Türk tarafına kolaylık uygulama olasılığını, Türk vatandaşlarının büyük bir kısmı için kolaylaştırılmış vize sistemini incelemeyi teklif ediyoruz” dedi.

Rus diplomat, “Bu öncelikle resmi pasaport hamilleri ile aktif olarak Rusya yönünde çalışan büyük işadamlarını ilgilendiriyor. Sanırım, yakın gelecekte biz Türk meslektaşlarımızla birlikte bu yönde çok büyük ölçekli olmasa da gerçek ve umut verici anlaşmalara çıkabileceğiz” diye ekledi.

İki ülkenin, Suriye krizinin siyasi çözümüyle ilgili yeni adımlar atma yönünde ciddi düşündüğünü söyleyen Büyükelçi Yerhov, bu konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Bu, oldukça geniş bir eylem yelpazesini öngörüyor. Buna görüşmeler ve temaslar ve ayrıca anayasa komisyonunun çalışmasının başlatılması da dahil. Bu yüzden istisnasız tüm yönlerden Türkiye’yle ilginç ve umarım karşılıklı olarak yararlı diyalog yürüteceğiz.”  (Sputnik)