28 Ekim 2021, Perşembe

Rusya Türklere vizenin kalkmasını istiyor

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği Başkanı Sergey Şipilko, vize sorununun, Türkiye’den Rusya’ya turist akışına engel olduğunu belirterek, “Rus turizm endüstrisi, vizesiz rejimin her iki ülke vatandaşları için de geçerli olmasından yanadır. Vizelerin iptal edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Şipilko, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasına rağmen bu yıl Türkiye’den Rusya’ya 200 bin ziyaretçinin gelmesini beklediklerini söyledi.

Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının kaldırılması gerektiğini belirten Şipilko, “Vize sorunu, Türkiye’den Rusya’ya turist akışına engel oluyor. Rus turizm endüstrisi, vizesiz rejimin her iki ülke vatandaşları için de geçerli olmasından yanadır. Vizelerin iptal edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” yorumunu yaptı.

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği (RST) Başkanı Sergey Şpilko, Rusya’nın Türk vatandaşları için vize rejimini kaldırmasının 1-2 sene içerisinde Türkiye’nin Rusya’ya en çok turist gönderen beş ülkenin arasına geri dönmesini sağlayacağını bildirdi.

Şpilko Türkiye Festivali’ne özel basın toplantısında, “ Vize her zaman siyasi bir konudur. Ben Rusya ve Türkiye arasındaki vize rejiminin iki taraflı olmasını isteyen Rus turizm endüstrisinin çıkarları açısından konuşuyorum. Biz vizenin kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Vizelerin kaldırılması halinde Türkiye’den Rusya’ya gelecek turist sayısının iki katına çıkacağına işaret eden Şipilko, “Yılda yaklaşık 350-400 bin Türk turist Rusya’yı ziyaret edebilir.” dedi.

Rusya’yı ziyaret eden Türk turist sayısı 2010’dan 2013’e kadar 197 binden 385 bine çıkarken, iki ülke arasında yaşanan uçak krizi nedeniyle ziyaret sayısı geçen yıl 180 bine gerilemişti.(Gazetem.ru)