25 Ekim 2021, Pazartesi

Bodrum Cup’da geri sayım

Hem Bodrum’un hem de Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlayan, büyük bir heyecana ev sahipliği yapan, Akdeniz’in önde gelen uluslararası deniz festivali ve yelken yarışı The Bodrum Cup, 30. yılını kutluyor. Opet, Arçelik, Ford Otosan, Setur Marinas, Metro, Anadolu Sigorta, The Bodrum Edition gibi büyük markaların desteklediği organizasyon, bu yıla özel olarak ilk kez İstanbul’dan Bodrum’a oluşturulan bir rota üzerinde gerçekleşecek Four Seasons Hotel The Bodrum Cup Istanbul Challenge ile 13 Ekim’de İstanbul Boğaz’ından geçişin ardından start alacak. 14 Ekim’de ise Setur Fenerbahçe Kalamış Marina’da yapılacak lansmanla, yarışa katılan tüm mega yatlar İstanbullular ve profesyonel misafirlerin ziyaretine açılacak.

American Hospital The Bodrum Cup heyecanı ise 22-27 Ekim tarihleri arasında yaşanacak. Yatların konuklarıyla birlikte yarışabildiği çok az sayıdaki yat yarışları arasında en seçkinlerinden biri olan organizasyonda yarışlar; gulet, tırhandil, mozaik, klasik ve cruiser kategorilerinde gerçekleşecek. Bu yarışlara yalnızca ahşap yatlar değil, tüm kategorideki yatlar katılabilecek.

Era Bodrum Yelken Kulübü tarafından başlatılan, yıllar boyunca eğlenceli ve unutulmaz etkinlikleriyle uluslararası yelkencileri buluşturan bir festivale dönüşen ve bu yıl Amerikan Hastanesi’nin isim sponsorluğunu üstlendiği The Bodrum Cup, 30. yılına özel olarak hazırlanan kapsamlı etkinlikler ve adrenalin dolu yarışlarla heyecanın dozunu ve eğlenceyi daha önce hiç olmadığı kadar artırıyor.

30. yılına özel olarak tarihinde bir ilk olan Four Seasons Hotel The Bodrum Cup Istanbul Challenge, 13 Ekim’de Four Seasons Hotel Red Carpet etkinliği ve yatların İstanbul Boğazı’ndan görkemli geçişiyle start alacak. 14 Ekim’de SeturFenerbahçeKalamış Marina’da tüm yelken ve yat meraklılarını buluşturacak katılımcı yatların tanıtımının yapılacağı lansmanın ardından İstanbul – Adalar etabı sonrası yola çıkacak ve Marmara Adası, Babakale, Midilli, Sakız ve Samos noktalarından geçerek Bodrum’a gidecek olan 25 mega yat ise İstanbul Boğazı’ndan geçerken izleyicilerine adeta görsel bir şölen sunacak. Four Seasons Hotel The Bodrum Cup Istanbul Challenge’ın ardından 22 Ekim’de 30. yıl kampanasının çalınmasıyla American Hospital The Bodrum Cup başlayacak. Organizasyonun etapları ise Yalıkavak, Leros (Yunanistan), Körmen (Datça), Kissebükü ve Bodrum noktaları arasında gerçekleşecek.

Geçen yıllarda birçok sosyal sorumluluk projesinde aktif rol alan The Bodrum Cup, Bodrum Sağlık Vakfı Begonvil Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören çocukların bayrak boyama etkinliğine öncülük ediyor. Organizasyon, aynı zamanda deniz ve koyların korunması konusunda toplumsal farkındalığı güçlendirmek isteyen yelkencilerin Kissebükü’nde sevgi çemberi oluşturarak “Koyuma dokunma” mesajını verildiği görsel bir şölenin de parçası oldu, olmaya da devam ediyor.

Önemli isimler de bu yarışta

Organizasyonun komodorluk görevini yürüten Arsenal Futbol Kulübü’nün eski eş başkanı ve Premier League’in kurucularından David Dein de yarışta yer alacak. Take It Easier isimli yatıyla 10 yıldır yarışa katılan ve geçen yıl kendi kategorisinde birincilik kupasını kaldıran David Dein, her yıl olduğu gibi bu yıl da İngiltere’den getirdiği profesyonel ekiplerle yarışlara renk katacak.

Bir yarıştan çok daha fazlası

The Bodrum Cup, katılımcılarına sağladığı kıyasıya rekabet ortamının yanı sıra düzenlediği çeşitli etkinliklerle eğlence ve heyecan seviyesinin hiç azalmadığı uluslararası bir festival olarak dikkat çekiyor. Önceki yıllarda MFÖ, Sertab Erener, Nilüfer, Fatma Turgut, İlhan Şeşen, Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars, Gökhan Türkmen ve Mehmet Erdem gibi usta müzisyenlerin konserlerine ev sahipliği yapan organizasyon, 30. yılına özel birbirinden renkli etkinliklere imza atacak. American Hospital The Bodrum Cup, bu yıl müzik ziyafetinin yanı sıra Metro, Gastronometro ve Arçelik’in sponsorluğunda “Mavi Yolculuk Mutfağı” Yemek Yarışması gibi birçok etkinlikle de yelkencilere ve izleyicilere keyifli anlar yaşatacak. ‘Black box’, yani kapalı kutu konseptiyle yapılan bu yarışma, katılımcıları, mavi yolculuğun imkânsızlık içerisinde bir serüven olarak adlandırıldığı döneme götürüyor. Kutunun içinden rastgele çıkan malzemeleri kullanarak doğaçlama yemekler yapan yarışmacılar, “Mavi Yolculuk Mutfağı”nın gizli tariflerini gün yüzüne çıkarıyor.

 “Mavi yolculuk felsefesinden yola çıktığımız The Bodrum Cup’ın 30. yılını kutluyoruz. Bu yarışlarla organizasyonun ruhunu ve ülkemizi 30 yıldır aralıksız olarak tüm dünyaya tanıtıyoruz” diyen The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, sözlerine şöyle devam etti: “Hem karada hem de denizde düzenlediğimiz etkinlik ve konserlerle Bodrum’da tam bir festival havası yaratıyoruz. Bu sene 30. yıl olması nedeniyle yarışlara bir organizasyon daha eklemenin gururunu yaşıyoruz. Büyük bir heyecanla bir ilke imza atarak düzenlediğimiz Four Seasons Hotel The Bodrum Cup Istanbul Challenge, 13 Ekim’de yatların İstanbul Boğazı’nda bulunan izleyicileri selamlayacağı bir kortej geçişiyle start alacak. Four Seasons Hotel The Bodrum Cup Istanbul Challenge’ın ardından 22 Ekim’de 30. yıl kampanası çalınacak ve American Hospital The Bodrum Cup yarışları başlayacak. En önemli farkımız, yelkenli olması kaydıyla katamaran ve fiber yatlar gibi tüm yat tiplerinin yarışmamıza dâhil olabilmesi. Aynı zamanda yatlarda misafirlerin yer almasına izin vererek bir fark yaratan The Bodrum Cup, denizciliğe merak salan herkesin bu dünyaya ilk adımını attığı bir festival oluyor.”

“Hem ekonomiye hem de komşu ülkelerle ilişkilerin gelişmesine katkı sağlıyoruz”

The Bodrum Cup’ın, dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılarıyla hem popüler tatil beldesi Bodrum’u hem de Türkiye’yi temsil ettiğini vurgulayan Uysal, “Bu sayede ülke ekonomisine katkı sunmanın yanı sıra rekabet ortamında gençlerle deniz sektörünün deneyimli kişilerini bir araya getiriyor, denizcilik sektörünün gelişmesini sağlarken gençlerin yelkenle tanışmasına önayak oluyoruz. Yunanistan etabını da yarış rotasına ekleyerek iki ülkeyi bir araya getiriyor ve ilişkilerin gelişmesinde de önemli adımların atılmasını sağlıyoruz. Organizasyonumuzda geçen sene 150 yat ve 1500 yelkenciye ek olarak 8000 izleyici yer aldı. Bu yıl 200 yatı ve 10.000 izleyiciyi ağırlamayı hedefliyoruz” dedi.