28 Ekim 2021, Perşembe

Kemer’e denizcilik turizmi lisesi

Kemer Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olan ve aynı zamanda Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Uluslararası Sualtı Kültür Mirası Komisyonu (ICOMOS ICUCH) Genel Sekreteri görevini yürüten Doç. Dr. Hakan Öniz ve KEMİAD (Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği) Başkanı Özgür Kurga, DTO Antalya Şubesi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.

DTO Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin ve Şube Müdürü Cüneyt Koşu ile bir araya gelinen ziyarette görüşlerini açıklayan Doç. Dr. Hakan Öniz, “15-18 Kasım 2018 tarihleri arasında Kemer Deniz Bilimleri Haftası adıyla toplam 4 uluslararası ve ulusal toplantıyı organize edeceğiz. Akdeniz Üniversitesi, Akdeniz Uygarlıkları Enstitüsü ev sahipliğinde, UNESCO, ICOMOS, DAN, Türkiye Sualtı Federasyonu, CMAS, Selçuk Üniversitesi DTO ve KEMİAD (Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği) gibi kuruluşların da parçası olacağı bu etkinlik dizisi ülkemizin bu alandaki tüm bilimsel toplantılarını da bir araya getirmiş olacak. Yüze yakın konusunda uzman bilim adamı Kemer’de olacak. Bu kapsamda dünyadan meslektaşlarımız da bu tarihlerde Kemer’de konuğumuz olacak.

Toplantılarımızın ilki Uluslararası sualtı araştırmaları sempozyumu, ikincisi Su altı teknoloji toplantısı ve bu toplantının hemen akabinde dünyanın en büyük dalış ve ilk yardım sigorta sistemi olan DAN ( Divers Alert Network) isimli kuruluşun programı. Ve son günde Türkiye’deki balık adam eğitmenlerinin su altı kültür mirası alanında eğitmeye ve bunları kendi öğrencilerine de aktarmasına yönelik olarak Sualtı kültür mirası ve eğitmen eğitim programı gerçekleştirilecek. Deniz Ticaret Odası Antalya Şubemizin de bu etkinliğimize desteği olacaktır. İlgileri için çok teşekkür ediyorum” dedi.

KEMİAD Başkanı Özgür Kurga, DTO Antalya Şubesinin son dönem yaptıkları çalışmaları yakından takip ettiklerini belirterek, Kemer’in sualtı turizmi adına önceki günlerde Kemer’e kazandırılan “Kemer Sualtı Heykel” müzesi için teşekkürlerini sunarak, Kemer’e bir Denizcilik Turizmi Lisesi kazandırılması adına dernek olarak çalışmalar içinde olduklarını belirterek konu ile ilgili Deniz Ticaret Odasından da gereken desteği beklediklerini söyledi.

KEMİAD Başkanı Özgür Kurga, “Öncelikle deniz adına her türlü çalışmada katkı veren Deniz Ticaret Odamızın Antalya Şube Başkanı Sayın Ahmet Çetin ve Şube Müdürü Sayın Cüneyt Koşu Bey’e yakın ilgileri için teşekkürlerimizi sunuyorum. Geçtiğimiz günlerde Kemer’e kazandırılan “Kemer Sualtı Heykel” müzesinin bölge turizmimize büyük katkı sağlayacağını da ifade ederek, tüm Kemerli turizmciler adına teşekkürlerimi sunuyorum. Deniz ile iç içe olan ve turizm ile bütünleşen bölgemizde özellikle eleman açığının kapatılması açısından çok büyük katkı sağlayacağına inandığımız Kemer Deniz Turizm Lisesi’nin kazandırılması adına çalışmalar içerisindeyiz. İnşallah bu düşüncemiz hayata geçer. Bu konuda Deniz Ticaret Odamızın da desteğini görüyoruz” dedi.

DTO Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek,” Sayın hocamız Doç. Dr. Hakan Öniz ve Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği Başkanı sayın Özgür Kurga’nın ziyaretleri için çok teşekkür ediyoruz. Kemer’de 15-18 Kasım 2018 tarihleri arasında Kemer Deniz Bilimleri Haftası adıyla düzenlenecek toplantılara bizlerde gereken desteği vereceğiz. Bölgemizin Sualtı güzelliklerini ve kültürel zenginliğini gelen misafir bilim adamlarına en iyi şekilde göstermek niyetindeyiz. Bu arada KEMİAD Başkanı Sayın Özgür Kurga’nın çalışmalar içinde oldukları ve destek istedikleri Kemer Deniz Turizm Lisesi’nin kazandırılması konusunda bu öneriyi İstanbul Merkez Ofis’e ileteceğiz. Bizlerde deniz turizminin gelişmesinde eğitimin önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.