27 Eylül 2021, Pazartesi

Antalya’ya Kadın Müzesi

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) koordinatörlüğünde, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçecek “Antik Çağ Kadın Saç Modelleri Sergisi” projesi için start verildi. Antalya Tanıtım Vakfı çatısı altında yer alan Antalya Kadın Müzesi Projesi için önümüzdeki günlerde protokol imzalanacak.

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal’ı makamında ziyaret etti. Başkan Gül Ege, ziyaretinde Antik Çağ Kadın Saç Modelleri Sergisi projesi hakkında Prof. Dr. Mustafa Ünal’a bilgi sundu. Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık’ın Antalya bölgesinde antik çağda yaşamış güçlü kadınları anlatan makalesinden esinlendiklerini aktaran Başkan Gül Ege, projenin bilim danışmanının Prof. Dr. Havva İşkan Işık, küratörünün ise Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Ebru Nalan Sülün olduğunu dile getirdi.

Başkan Gül Ege, “Antalya Tanıtım Vakfı çatısı altında yer alan Antalya Kadın Müzesi ‘Antik Çağ Kadın Saç Modelleri Sergisi’ projesi dünyada bir ilk. Bu ilki Antalya Arkeoloji Müzesi ve Side Müzesi’ndeki Antalya’dan çıkmış kadın heykel başlarını gerçek saçlarla modelleyerek, yurtiçinde ve yurtdışında sergileyerek anlatmayı amaçlıyoruz. Bu sayede kentin zenginliğini ortaya koyacağız.Projemizin sponsorları arasında Corendon Airlines ve  CANTEK Soğutma Sistemleri şirketleri yer alıyor, projeye Antalya Valisi Sayın Münir Karaloğlu’nun destekleriyle Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) hibe desteği veriyor. Projemizin büstlerini poliüretan maddesi ile heykeltraşlar Hüseyin İnci ve Hakan Aktan yapıyor, saç modellerini ise saç artisti Mustafa Demirbağ büstlere uygulayacak. Heykeltraşlarımız çalışmalara başladı.” diye konuştu.

Prof. Dr. Mustafa Ünal ve Başkan Gül Ege, önümüzdeki günlerde projenin protokolünün imza töreninin basın toplantısıyla duyuracaklarının kararını aldı. İki kurum arasındaki iş birliği artarak devam edecek.