25 Ekim 2021, Pazartesi

Ruslar termallere hayran kaldı

Termal Sağlık Turizm Derneği’nin (TESTUD) organizasyonunda ilk kezülkemizdeki termallere gelen Rus tur operatörü, sağlık turizmi yetkilileri, gazeteciler,Türkiye’deki termallerin Antalya örneğinde olduğu gibi tanıtılması durumunda Avrupa’darakibi olmayacağını söylediler.

Rusya’da yaklaşık 6 aylık görüşmeler sonrası 90 kişilik turizm heyetininilk ayağı olan 34 Rus yetkili, Ankara’daki termaller ve sağlık kuruluşlarıhakkında bilgi aldı.

Termalleri ile ünlü Haymana beldesindeki Grannos Termal Otel’de düzenlenentoplantıya katılan Ural bölgesinin en büyük tur operatör firması RT Plus’ınsahibi Galina Tereshcenko, Türkiye’ye geldiklerinde müziğinden, cam akustiğine,sıcak karşılamadan, olağanüstü sağlık hizmetlerine kadar çok üst düzeyde birtablo ile karşılaştıklarını kaydetti.

Yemeklerden, hijyene kadar tüm detayları taktirle karşıladıklarını, ancakkendinin bile bu işe yoğunlaşmasına karşın Türk termalleri konusunda hiçbirtanıtım görmediğini ifade eden Galina Tereshcenko, şunları söyledi:

“Bizler sürekli kapımızı çalan Çekya, Slovenya gibi gölleri ile ünlüülkelere çok fazla sayıda Rus gönderiyoruz. Türkiye ise Antalya’dan ibaretsanılıyordu. Ta ki TESTUD’un bu zenginliği bize aktarana kadar. Şimdi buzenginliği yerinde gördüğümüzde Türkiye kaplıcalarına daha fazla odaklandık.Sizden çok daha fazla tanıtım yapmanızı bekliyoruz. Buradaki herkes Türkiyetermallerinden etkilendi ama tanıtım ile desteklemeniz, Antalya bölgesinde olduğugibi fuarlar ile bizlere daha fazla anlatmanız gerekiyor. Ayrıca gelişten gidişekadar tüm ayrıntıları ile bizlere listeler çıkarmanız gerekiyor. Avrupa’ya göreçok daha ucuz bir o kadar daha iyi olan bu tesisler her yıl binlerce turistiağırlayabilecek kapasitede.”

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut da, her kadının güzel olduğunu ancak,Haymana kaplıcalarına giren kadın daha güzel olduğunu savunarak, tüm Rus termaltutkunlarını beldesine davet etti.

Turizm yatırımcısı Kürşat Özdemir ise, Haymana suyunun 3 gün içinde cildigüzelleştirdiğini savundu.  330 gramı 500 dolar olan dünyaca ünlü bir kremde Haymana suyukullanıldığını ifade eden Özdemir, “Buraya gelirseniz böylesi pahalı bir kremikullanmaya gerek kalmaz” dedi.

TESTUD Başkanı Yavuz Yılık da, dünyanın en güzel termal tesisleri, enzengin su kaynakları, en güler yüzlü tesis işletmecileri ve personelinin ülkemizdeolduğunu belirterek, “Aynı zamanda eş zamanlı alternatif turizm çeşitlerinesahip bir ülkeyiz ve coğrafi konumumuz ile 3 saatlik uçuşla onlarca ülke bize ulaşabiliyorama ne yazık ki termallerimize bu zamana kadar yeterince turist çekemedik”dedi.

Termal Sağlık ve Turizm Derneği’nin yaklaşık 6 ay önce bu sorunu gidermeküzere kurulduğunun altını çizen Yılık, şunları söyledi: “Bu kapsamda ilk durağımız şüphesiz ki bizim için en önemli ülkelerden biriolan komşumuz Rusya oldu. Rusya’ya o kadar sık gittik geldik ki burayı adetayol yaptık. Biliyorduk ki helva yapmak için buradaki potansiyelideğerlendirmemiz şarttı. Kuzeyin soğuk ülkesinde ağır maden ve sanayikuruluşlarında dünya ekonomisine katkı sağlamaya çalışan çok değerli Ruskardeşlerimiz, güzelliklerine güzellik katmak isteyen Rus kadınlar, bu ülkedeşifa arayan 7’den 70’e herkesle zenginliklerimizi paylaşabilirdik veyanılmadık. Henüz 3-5 ay olmasına karşın bugün buradasınız; Anadolu’nun tammerkezinde Türkiye’nin başkentindesiniz. Sizlerle bugün güzel bir başlangıcaimza atıyoruz. Bu nedenle bugün aslında termal turizmi için bir milat.Bizler kısa süre içerisinde dost ülke Rusya’dan sayıları yüz binlerle ifadeedilen turistin termal tesislerimize geleceğini öngörüyoruz. İşte bu noktadatüm termal işletmecilere tesislerinde gereken revizyonları yapmalarınıözellikle FTR merkezlerini tamamlamalarını, personel eğitimlerini en kısasürede tamamlamalarını öneriyoruz. Bu çabamız belki de termal tesislerimiziturizmimizin merkezi haline getirecek. Bu vesileyle başta Rus konuklarımızolmak üzere herkese hoşgeldiniz diyor, şifa diliyorum.”