14 Nisan 2021, Çarşamba

Ege’de Yılbaşı 2019 yılına umut oldu

Kısa yılbaşı tatilindeki hareketlilik ve yüzde 100’leri bulan doluluk oranları turizmcileri sevindirdi. Yerli tatilciler bu kısa tatilde de İzmir ve Ege’yi tercih etti. 2018 yılını 46 milyon turist ve 34 milyar dolara yaklaşan turizm girdisiyle kapattıklarını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Tüm bu rakamlar ve yılbaşı hareketliliği 2019 yılının başarılı geçeceğinin müjdecisi gibi” dedi.

29 – 30 Aralık günleri hafta sonu tatiline 31 Aralık 2018 Pazartesi gününü ekleyebilen vatandaşlar, 1 Ocak 2019 Salı gününü de içine alan dört günlük tatili değerlendirmek için turistik tesislere yöneldi. Vatandaşların farklı tatil seçenekleri sunan turistik tesislere ilgisinin yarattığı yılbaşı hareketliliği ve yüksek doluluk oranları,  iyi bir sezon geçiren turizm sektörünün yüzünü güldürdü.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, yılbaşı hareketliliğini “umut verici” olarak değerlendirdi. İşler, “Yeni yıla günler kala, dört günlük yılbaşı tatillerini değerlendirmek isteyen vatandaşlarımızın ilgisi sayesinde otellerimiz yüzde 100 doluluğa ulaştı” dedi. Yılbaşının hafta sonu tatiliyle birleşmesinden dolayı turizmcilerin beklentilerinin üzerinde dolulukla karşılaştıklarını belirten Mehmet İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Turizm sektörü, 2018 yılını 46 milyona yakın bir turist ve 34 milyar dolara yaklaşacak bir turizm girdisiyle kapattı. Turizm sektörü ekonomimizin can damarı. Tüm bu rakamlar ve yılbaşı hareketliliği 2019 yılının başarılı geçeceğinin müjdecisi gibi. Bu zamana kadar olan rakamlar içerisinde Türk turizm tarihinin en iyi rakamını 2019’da yakalayabileceğimizi söyleyebilirim. Bu yılbaşından itibaren bunun sektöre ve ekonomimize yansımalarını göreceğiz.”

İzmir, İstanbul, Ankara ve Antalya’da şehir merkezindeki tesislerde neredeyse yer kalmadığını belirten Mehmet İşler, sezon sonu açık olan resort otellerin seçenek oluşturduğunu anlattı. Diğer bölgelerdeki kar oteli, dağ oteli veya termal tesislerin de yoğun ilgi gördüğünü belirten İşler, zamanı olup başka yöreye gidemeyenler ya da zamanı iyi kullanmak isteyenlerin yılbaşını şehir içindeki tesislerde geçirebileceklerini söyledi.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, İstanbul’dan çıkışlarda ve diğer bölgelere geçişlerde özellikle Ege’deki beldelerin ve tesislerin tercih edildiğini söyledi. “İzmir şehir merkeziyle çevresindeki turizm beldelerinde iyi hizmet veren, iyi fiyat, genç ve kaliteli tesisler konuklarını ağırlamaya hazır. Sevilen sanatçılarla zengin zengin yılbaşı programları hazırlayan otellerin balo salonları ve eğlence yerlerinin yanı sıra Alaçatı’da ve Çeşme’de düzenlenecek sokak partileri de büyük büyük ilgi görüyor” dedi.