web analytics

MATKA bitti, Fin pazarı büyüyor

Matka HelsinkiFinlandiya’da yapılan turizm fuarında tur operatörleri rezervasyon ve kapasite artışı müjdeleri verdi.

FİNLANDİYA’DA düzenlenen Matka Turizm Fuarı tamamlandı. Fuarda Alanya’yı Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Uslu temsil etti. Fuarla ilgili izlenimlerini aktaran Uslu, Matka fuarının İskandinavya’nın en büyük turizm fuarı olduğunu söyleyerek, “Fuara yaklaşık 65 bin kişi katıldı. Fuarın ilk günü turizm profesyonelleri, diğer günler ise tüketiciler için açıldı. Fuar boyunca Fin vatandaşları çeşitli acenteleri ziyaret ederek çok avantajlı promosyon ve kampanyalardan yararlandı. Fuarda karavan ve emlak bölümü de büyük ilgi gördü” dedi.

‘TÜRKİYE REZERVASYONLARI ARTIŞTA’

Uslu, açıklamalarının devamında  “Bakanlık çatısı altında yer aldığımız fuarda Türk Hava Yolları (THY) da vardı. Emlak bölümünde ise IDEAL Real Estate Alanya’yı temsil etti. 2019 yılı için Finlandiya pazarında beklentiler olumlu yönde. Artışın Türkiye genelinde 2018 rakamlarına göre yüzde 20-25 arasında olması bekleniyor.

‘FİNLANDİYALILAR SON DAKİKA PEŞİNDE’

Finlandiya’nın en büyük tur operatörü Aurinko Matkat’ın Türkiye temsilcisi Exotic Tour’un sahibi Cengiz Topçu, geçen seneden daha iyi bir sezon geçireceğimizi, artışın şimdiden yüzde 20 seviyelerinde oluğunu söyledi. Ancak Finlandiyalılar geçen seneki gibi sıcak bir yaz geçirmek umuduyla tatil rezervasyonlarını son dakika yapma eğiliminde olduklarını söyledi. Diğer taraftan Nazar seyahat acentesinden alınan bilgilere göre, şimdilik rezervasyonlar geçen sene seviyesinde ancak daha iyi bir sezon beklentisinden dolayı yüzde 25-30 oranında kapasite artırımı yaptıklarını belirttiler” şeklinde konuştu. Antalya ve Gazipaşa Alanya havalimanlarından gelen yolcu sayıları ise yıllara göre şu şekilde oluştu: 2014’de 134 bin 853, 2015’de 112 bin 458, 2016’da 55 bin 889, 2017’de 37 bin 281 ve 2018’de 55 bin 680.