15 Haziran 2021, Salı

ICCA toplantısı Antalya’da başladı

Antalya Kongre Bürosu tarafından düzenlenen ICCA Mediterranean Chapter, Antalya’nın Belek bölgesinde katılımcılara verilen açılış kokteyli ile başladı. Antalya Kongre Bürosu Başkan Yardımcısı Yeliz Gül Ege, “Misafirlerimize unutulmaz bir Antalya deneyimi yaşatacağız” dedi.

ICCA (Uluslararası Kongre ve Konvansiyon Birliği) Mediterranean Chapter(Akdeniz Bölge Toplantısı), Cornelia Diamond Resort & SPA’da başladı. Her yıl bölgesel alanda düzenlenen ICCA Mediterranean Chapter, bu yıl 17-19 Şubat tarihleri arasında Belek’te 13 farklı ülkeden gelen üyelerin katılımıyla gerçekleşiyor. Cezayir, Azerbaycan, Hırvatistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Mısır, Fransa, Yunanistan, İsrail, İtalya, Karadağ, Fas, Sırbistan ve Türkiye’den toplantıya katılan üyeler, açılış gününde golf eğitimi aldı.

İlk kez golf sopasını eline alan katılımcılar Antalya’nın güneşli havasının da etkisiyle eğlenceli zaman geçirdi. Golf eğitiminin ardından, üyelere Cornelia Golf Club’de seramoni eşliğinde açılış kokteyli ve akşam yemeği verildi. Yemek öncesinde Şule Durmaz Başaran, Türkiye’nin sahip olduğu üzümlerden yapılan Likya Şarabı’nın özelliklerini anlatan sunumunu gerçekleştirdi.

“Unutulmaz bir Antalya deneyimi yaşatacağız”

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı ve Antalya Kongre Bürosu Başkan Yardımcısı Yeliz Gül Ege, Mediterranean Chapter boyunca Antalya’nın deniz kum güneş dışındaki değerlerine vurgu yapmak adına kenti çok bilinmeyen yönleriyle misafirlere anlatacaklarını dile getirdi. Gül Ege, şöyle devam etti: “Bunlardan ilkini de Türkiye’nin sahip olduğu yerel üzümlerle yapılan Kavaklıdere ve Likya Şaraplarının tadımı ile Cornelia Diamond mutfağının Akdeniz lezzetlerinden oluşturmuş olduğu seçkin bir menüyle gerçekleştirdik. Devam eden günlerde de Perge Antik Kenti ve Kaleiçi gezisi düzenleyerek konuklarımızı Antalya’nın tarihi yerleri hakkında bilgilendireceğiz. Beraberinde şef Mehmet Akdağ’ın anlatımıyla Akdeniz lezzetlerinin görsel olarak da yapılışını gerçekleştireceğiz ve misafirlerimize unutulmaz bir Antalya deneyimi yaşatacağız.”

“Amacımız, Antalya’yı kongre şehri haline getirmek”

Cornelia Diamond Genel Müdürü ve Antalya Kongre Bürosu Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Alkaya ise 2014 yılında Antalya’da gerçekleşen ICCA Kongresi’ni hatırlattı ve şu ifadelere yer verdi: “Yıllar önce Türkiye’de büyük ICCA kongresini gerçekleştirmiştik ve yine Cornelia Diamond ev sahipliği yapmıştı. Kongre dünyasının en önemli isimlerinin aramızda olduğu toplantının Antalya için önemi çok büyüktü. Organizasyonun üstünden yıllar geçmesine rağmen hala konuşuluyor ve insanlara sorulduğunda hala Antalya’yı söylüyorlar. Yıllar sonra yine Antalyamıza Mediterranean Chapter’i getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Antalya’nın kongre turizmine hizmet edecek, katkı sağlayacak her organizasyonda varız, olmaya devam edeceğiz. Amacımız, Antalya’yı gelecekte daha çok bilinen, istenilen ve aranılan bir kongre şehri haline getirmek.”

ICCA Mediterranean üyeleri, bu toplantı ile bölgesel iş birliğinin geliştirilmesi yanında, sektör bileşenlerinin yeni gelişmelerden ve trendlerden bilgi sahibi olması için konuk konuşmacı sunumlarını dinleyecek. Türkiye’den Merkezi Amerika’da olan IAEE (Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği) geçmiş dönem başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ve IFCC (Uluslararası Klinik Kimya Federasyonu) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tomris Özben, birlikleri hakkında ve kongrelerde şehir ve yer seçiminde nelere dikkat ettikleri yönünde bilgi verecek.

Ayrıca MENA Bölgesi MECSC (Ortadoğu Alışveriş Merkezleri Birliği) CEO’su David Macadam ve Merkezi Amerika Tucson’da olan “Dijital Pazarlama Organizasyonu” Dijital Stratejisti Aaron Nissen, değişen yeni koşullarda dijital pazarlamanın kongre turizmi üzerindeki etki ve avantajları konusunda ayrı oturumlarda toplantı katılımcılarına yeni ufuklar açacak.