15 Haziran 2021, Salı

Japonlar Bergama’yı UNESCO Dünya Mirası için araştırıyor

Japonya Bilim Teşvik Derneği ve Bilimsel Araştırma Teşvik Fonu’nun “Dünya Mirası ve Afet Riskinin Azaltılması: Asya’da Sürdürülebilir Miras Turizmi” için başlatmış olduğu projenin araştırma konularından biri de Bergama oldu.

Antropologlar ve mimarlar arasında işbirliği yapan proje, afet deneyimlerini ve afet riskinin azaltılması konusundaki yerel bilgileri, Asya – Japonya, Endonezya, Çin, Nepal ve Türkiye’deki Dünya Mirası alanlarına karşılaştırmalı bir bakış açısıyla araştırmayı amaçlıyor.

Proje Lideriliğini Teikyo Heisei Üniversitesi’nden mimar Tomoko Kano’nun üstlendiği ve Mimar Momoyo Gota ve Antropologlar Shinji Yamashita, Megumi Doshita, Takae Tanaka,  Hiroi Iwahara’nın sorumluluğunda gerçekleşen toplantıya Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama Ticaret Odası yönetim kurulu üyeleri, Ege Üniversitesi öğretim üyeleri, Bergama Belediyesi Unesco Alan Yönetim temsilcileri ve turizmciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Japonya’dan gelen akademisyenler ve Bergama Belediyesi işbirliğinde Bergama’da ki alan gezilerinin ardından toplantı ve çalıştay gerçekleştirildi.  Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı’nı ziyaret ettikten sonra Japon ve Türk katılımcıların sunumlarının yapıldığı profesyonel toplantının ardından ise yerel halkın ve alanda sorumlulukları bulunan kurum temsilcilerinin katılımıyla “Dünya Mirası ve Afet Riskinin Azaltılması: Bergama’daki Sürdürülebilir Miras Turizmi” konulu bir çalıştay düzenlendi.

Toplantıda konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, özellikle tarihi kentler açısından ‘Afet Risk Yönetim Planı’nın hazırlanılmasının önemli olduğunu belirterek, “Bu konuda halkın bilinçlendirilmesi ve kurumlar ve yerel halk arasında karşılıklı işbirliğinin sürdürülmesi çok önemli. Bugün baktığımızda hem afet riskinden hem de savaş ve iç karışıklık yüzünden maalesef dünyanın farklı yerlerinde birçok tarihi değer zarar görmekte. Bu nedenle bu projeyi başlatan ve Japonya’dan buraya gelen hocalarımıza ve katılım gösteren kurum ve temsilcilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Çalıştay sonunda hazırlanacak planın aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Merkezi’ne Bergama Dünya Miras Alanı Risk Yönetim Planı olarak da sunulması düşünülüyor.