26 Temmuz 2021, Pazartesi

Beklenen oldu; Almanya seyahat uyarısını güncelledi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Almanya’da terör örgütü toplantılarına katılıp tatil için Türkiye’ye gelenlerin tutuklanacakları” yönündeki sözlerinin ardından gerilim yaşanan Almanya, Türkiye’ye seyahat uyarısını güncelledi.

Yeni seyahat uyarısında Alman vatandaşlarının, “Almanya içinde hoşgörülecek ama Türk yetkililer tarafından hoş karşılanmayabilecek fikirleri nedeniyle tutuklanma riski ile karşı karşıya bulunduğu” ifade edildi.

Alman Dışişlerinin internet sitesinde yayımlanan uyarıda, “Türkiye hükümetinin Alman medya ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine karşı daha fazla adım atacağı gözardı edilemez. Alman hukuk anlayışında ifade özgürlüğü olarak değerlendirilen ifadeler, Türkiye’de mesleki anlamda kısıtlamalara ve cezai kovuşturmalara yol açabilir” denildi.

Yeni uyarıda, aralarında Alman vatandaşlarının da bulunduğu bazı Avrupalı gazetecilerin Türkiye’deki çalışma izinlerinin açıklama yapılmaksızın yenilenmediği ve ‘son iki yılda giderek daha fazla Alman vatandaşının keyfi biçimde gözaltına alındığı’ belirtildi.