10 Mayıs 2021, Pazartesi

TÜRSAB’tan Kıbrıs’da iş birliği anlaşması

TÜRSAB’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yaptığı iş geliştirme gezisinde Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acentaları Birliği (KITSAB) ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ile iş birliği anlaşması imzaladı.

Kabulde konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya; “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne turizmle ilgili artı değer katmak en büyük hedefimiz. Kuzey Kıbrıs’a gelen yabancı turist sayını artırmak için çalışacağız. TÜRSAB olarak hedefimiz; Antalya’ya gelen yabancı turistlerin yüzde 10’unu buraya getirebilmek. Türkiye’den gelen 800 bin turist sayısını 2 milyona çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya, kabul sonrası günün anısına Cumhurbaşkanı Akıncı’ya hediye takdim etti.

Heyet, Cumhurbaşkanlığı ziyaretinin ardından KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nu ziyaret etti.  Kabulde konuşan Fikri Ataoğlu, TÜRSAB yetkililerine ziyaret için teşekkür etti. Ataoğlu; ana vatan Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin KKTC’ye getirilmesiyle ilgili görüşmelerin sürdürüldüğünü, niyet olması halinde her şeyin gerçekleştirilebileceğini belirtti. Ataoğlu; “Turizm gelirimiz 965 milyon dolar. Turizmde kişi başı gelir hedefimiz ise Kıbrıs için 1000 dolar. Şu anda da kişi başı gelirimiz 750-800 dolar civarında. Bu yıl hedefimiz KKTC’ye 1,5 milyon turistin gelmesi. Nisan ayı itibarıyla AnadoluJet’in belirli yerlerden sefer koymasından ümitliyiz. Hem AnadoluJet’in hem de (Alanya-Girne) gemi seferlerinin devreye girmesi, 1,5 milyon turist sayısına ulaşmak için ciddi bir adım olacak.  Ana vatan Türkiye’nin destekleriyle Kuzey Kıbrıs’ın, dünya turizm pastasından hakkını alacağına eminim. Sadece bizim değil TÜRSAB’ın da katkılarıyla daha hevesli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’deki kardeşlerimizin daha fazla buraya gelebilmeleriyle ilgili biz Bakanlık olarak Türkiye’nin değişik illerinde Kuzey Kıbrıs’ı tanıtmakla ilgili bir yola çıktık. Turist artış sayısını yüzde 80’lere çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Ziyarette konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Türkiye’deki KKTC tatil satışlarına 12 taksit uygulanması konusunda girişim yaptıklarını ifade etti. “Türk tur operatörleri, 12 taksit olmasında bir sıkıntı görmüyorlar. Ancak kredi kartı komisyonları ile ilgili ciddi sıkıntı var. Bu konuyla ilgili önerilerimiz oldu bu hafta girişimlerimizin pozitif neticelenmesini umuyoruz” dedi.

KITSAB Başkanı Erkan Kilim ise TÜRSAB ile ele ele vererek, KKTC turizmine katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti. Bu iş birliğinin hedefinin KKTC’ye daha çok turist getirmek olduğunu söyledi.