19 Mayıs 2021, Çarşamba

İznik Ultra’ya 26 ülkeden katılım

Türkiye’nin en büyük patika yarışları etkinliği “İznik Ultra”, 26 ülkeden 1000’den fazla sporcunun katılımı ile 19-21 Nisan’da 8’inci kez, doğa ve spor tutkunlarını bir araya getirdi. Sporcular, 300 metre ile 160km arasında değişen, 7 farklı parkurda yarıştı. Minikler 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını, 300m parkurunda koşarak karşıladı. Yarışın geçtiği, İznik ile Orhangazi’ye bağlı 22 köy ve mahallede, halk sporculara büyük destek verdi. İznik Gölü’nü çepeçevre dönen 160km’lik parkuru erkeklerde Uğur Aydın, kadınlarda Rezeda Galyamova kazandı.

Macera Akademisi-Race Setter tarafından İznik Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye’nin ilk ve en çok yarış barındıran “Ultra Maraton Festivali” İznik Ultra, 19-21 Nisan’da 1000’den fazla sporcunun katılımı ile tamamlandı. Erkeklerde ve kadınlarda, kazananlar şu isimler oldu:

160km İznik Ultra Maratonu: Uğur Aydın, Rezeda Galyamova

90km Orhangazi Ultra Maratonu: Oğuzhan Emre Singer, Eda Ok

55km Narlıca Dağ Maratonu: Mehmet Aydıngör, Elena Polyakova

35km Göllüce Patika Koşusu: Mehmet Yıldırım, Nurhan Okur

20km Derbent Patika Koşusu: Bekir Çakaroğlu, Beste Önal

5km Tarihi Kent Koşusu: Hasan Akyol, Sevil Arılı Yıldırım

İznik merkezinde yapılan 300m’lik Çocuk Koşusu’nda 100’den fazla geleceğin sporcusu 3 ayrı yaş grubunda koşma zevki yaşadı.

2012 yılında 87 kişinin katılımıyla başlayan İznik Ultra, 8. yılda yaklaşık 13 kat büyüyerek 1100 kişiye ulaştı. Türkiye’nin en zor patika ultra maraton parkuru olan 100 mile (162km) katılan 74 kişinin 8’i (yüzde 11) kadındı. Festivalin patika parkurlarına kadın katılımı önceki yıla göre yarı yarıya artarak yüzde 29’a yükseldi. 15km’lik parkurda kadın oranı yüzde 43 oldu. Parkurları tamamlayan sporculara, geleneksel İznik çini tekniği ile üretilen karolara el emeği ile işlenen özgün motiflerden oluşan madalyalar takıldı.

İznik Ultra, Türkiye’nin hem en yüksek katılımlı hem de “en çok izleyiciye sahip yarış organizasyonu” olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin farklı illerinde düzenlenen onlarca yol ve ultra maraton yarışlarında gözlemlenen “düşük halk desteği” her yıl İznik Ultra’da yerini “coşkulu katılıma” bırakıyor. 300 metrelik Çocuk Koşusu’ndan, üzerinde 22 köy ve mahallenin yer aldığı 160km’lik en uzun etaba kadar parkurların her aşamasında yüzlerce insan sporculara destek veriyor. Güzergaha yeni eklenen Çamdibi Köyü, 2019 yılında yarışmacılar tarafından en coşkulu destek veren köy olarak seçildi. Sporseverler yarış sonuçlarını anlık canlı sonuç takip sistemi ile yüzde 100 canlı olarak www.iznikultra.com adresi üzerinden takip ederek sporcuların heyecanını paylaştı.

İznik Ultra nedeniyle, bölgeye dört bin insan akın etti. Otellerde yer kalmayıp, esnafın yüzü gülerken, kente 600 bin liralık ekonomik katkı sağlandı. Tohum Otizm Vakfı’na ve İznik okullarına da maddi destek sunuldu.