17 Haziran 2021, Perşembe

Moskova’da 3. Türkiye Festivali

Moskova Türkiye Festivali

Moskova Türkiye Festivali

Rusya’nın başkenti Moskova’da bu sene üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Türkiye Festivali için hazırlıklar sürüyor. 14 – 15 – 16 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan festival, Türkiye’nin Rusya pazarından elde ettiği turist ve geliri artırmayı hedefliyor.

İlki 2017 yılında yapılan Türkiye Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle TÜROFED, TÜRSAB, TTYD koordinasyonunda organize ediliyor. 14 – 15 – 16 Haziran 2019 tarihlerinde Moskova’da gerçekleştirilecek olan Türkiye Festivali’ne Türkiye’den oteller, tur operatörleri, turizm destinasyonları ve önemli turizm markaları katılarak Türkiye’nin turistik değerlerini tanıtacak.

Moskova’daki 165 dönümlük Park Krasnaya Presnya’da gerçekleştirilecek Türkiye Festivali için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. 2019’un Türk-Rus Kültür Yılı olması nedeniyle daha da büyük önem kazanan ve bu sene de onbinlerce Rus ziyaretçi ağırlayacak olan Türkiye Festivali, Moskova’da Türkiye rüzgarı estirecek.

Geleneksel hale gelen ve bu sene daha fazla ziyaretçi ağırlayacak olan festival, Türkiye’ye sempatiyi artıracak. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TTYD) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye Festivali’nin önemine dikkat çekti.

Türkiye turizmi için çalışmaya devam ettiklerini söyleyen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya “Türkiye algısına büyük katkı sağlayacak Türkiye Festivali ile önemli bir çalışmaya imza atacağız. Bu festivalde Rus halkı Türkiye’nin değerlerini ülkelerinde görecek. 3 gün boyunca Moskova’da Türkiye rüzgarı estireceğiz. Festival, hem turist sayımızın hem de turizm gelirlerimizin artasına katkı sağlayacak” dedi.

Türkiye’nin iki ana pazarından biri olan Rusya Federasyonu’nda gerçekleştirilecek olan festivalin Türkiye turizmine önemli bir katkı sağlayacağını belirten TÜROFED Başkanı Osman Ayık ise “Rusya pazarında tanıtım ve reklam çalışmalarımıza ara vermeden devam etmemiz gerekiyor. Tanıtım çalışmalarımızın yanında insanlara dokunan bir etkinlik olan Türkiye Festivali, Türkiye’ye olan sempatiyi daha da artıracaktır” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülke olan Rusya’da yapılacak olan Türkiye Festivali’nin her geçen sene daha da fazla önem kazandığını ifade eden TTYD Başkanı Oya Narin ise “Türkiye’nin en önemli pazarlarından Rusya’da yapılacak olan festival 2023 yılı turizm hedeflerimize ulaşmamızda büyük önem taşıyor. Türkiye Festivali ile Rus halkının, Türkiye’ye ilgisini daha da artırmak istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye Festivali Koordinatörü A. Haluk Özsevim, üçüncü kez gerçekleştirilecek fuarın Türkiye’nin turizm zenginliklerini ön plana taşıyacağını söyledi. Türkiye’nin deniz-kum-güneş’inin yanında birçok zenginliğinin bulunduğunu göstermek istediklerini belirten Haluk Özsevim, “Rus halkı Türkiye’nin, otelleri ve denizini iyi biliyor. Festivali organize etmeye karar verdiğimizde Türkiye’nin farklı zenginliklerini de görmelerini istedik. Bu festivalde resort turizmin yanı sıra Türkiye’nin tarihi değerlerini, gastronomisini, kültürünü de gözler önüne seriyoruz” dedi.

Rusya’nın Türkiye turizmi için iki önemli kaynak pazardan biri olduğunu hatırlatan Özsevim, “Rusya’dan Türkiye’ye 6 milyona yakın Rus turist tatile geliyor. 6 milyonluk bir turizm hareketi, Türkiye ekonomisine ciddi bir döviz girdisi sağlıyor. Bu nedenle Türkiye’nin en büyük pazarı olan Rusya’da yapılacak tanıtım ve reklam çalışmaları daha fazla turist ve daha fazla döviz anlamına geliyor. Rus halkı festival ile farklı destinasyonlarımızı ve turizm değerlerimizi de tanıma fırsatı yakalıyor. Bunları da birebir görerek, yaşayarak, dokunarak deneyimleyebiliyorlar. Örnek vermek gerekirse festivaldeki gastronomi alanımızda Türk yemeklerini tanıyorlar, Türk el sanatlarından örnekleri görüp satın alabiliyorlar, Türk yaşam biçiminden örnekler buluyorlar” diye konuştu.

Özsevim, Festivale iki ay gibi bir sürenin kaldığını belirterek, “Şu ana kadar otel, tur operatörü ve turizm destinasyonları festivale katılmak için büyük ilgi gösteriyor. Geçtiğimiz senelere göre bu sene katılım daha fazla olacak” dedi.