13 Haziran 2021, Pazar

Notre Dame’da yangın

Fransa’nın başkenti Paris’te Notre Dame Katedrali’nde büyük bir yangın çıktı. Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yangının Avrupa’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali’nde renovasyon çalışmaların yapıldığı bölümde çıktığı bildirildi. Katedralin çatısının tamamen çöktüğü belirtildi.

Açıklamada, yangın nedeniyle katedralden uzak durulması çağrısında bulunuldu. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını söndürmek için çalışma başlattı. Ancak yangında çatının tamamen çöktüğü bildirildi. Yangına müdahale eden itfaiye erlerinden birinin ciddi şekilde yaralandığı açıklandı.

Paris Savcılığı yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Ancak yangının çıkış nedenine dair bilgi verilmedi. Paris Belediyesi, devam eden yangın nedeniyle tahliye işlemlerini yürütmek için kriz masası oluşturdu. Paris polisinin aldığı karar çerçevesinde katedralin etrafındaki evler, oteller ve iş yerlerinin tahliye edilmesine başlandı.

Notre Dame Katedrali Sözcüsü Andre Finot, “Her şey yanıyor, 19. yüzyıldan, 13. yüzyıldan kalan her yer yanıyor, hiçbir şey kalmayacak.” açıklamasını yaptı.

Paris Başpiskoposu ise başkentteki tüm rahiplere çağrı yaparak Notre Dame Katedrali için çan çalmalarını istedi.

Vatikan’dan yapılan açıklamada ise yangının “şoke edici ve üzüntü verici” olduklarını, Fransız Katoliklerle birlikte itfaiye görevlileri için dua ettikleri duyuruldu.

Paris’te büyük şoka neden olan yangına müdahale eden itfaiye görevlileri, katedralin arka kısmında bulunan sanat eserlerinin kurtarılmaya çalışdıldığını söyledi.

Yangın yerinden alınan bilgiye göre Kuzey Kulesi’nin yıkılmasının engellenebilmesi için çalışmaların bu noktaya yoğunlaştırıldığı kaydedildi.(Euronews)