19 Haziran 2021, Cumartesi

Tunç Soyer ilk ödülünü verdi

Tunc Soyer odul verdi

Tunc Soyer odul verdi

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 11. İzmir Turizm Ödülleri 43. Turizm Haftası kapsamında düzenlenen törenle verildi. Turizm ödülleri törenine katılan ilk İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Tunç Soyer, ilk ödülünü İzmir’e turist getiren bir turizmciye verdi.

11. İzmir Turizm Ödülleri, Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Törene İzmir Vali Yardımcısı Fatih Damatlar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Murat Karaçanta, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, İzmir Rehberler Odası (İZRO) Başkanı Macit Şaşzade, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Ege Yöre Temsil Kurulu Başkanı Tolga Gencer’in yanı sıra çok sayıda turizmci ve sektör temsilcisi katıldı.

İzmir İl Kültür Turizm Müdür Vekili Murat Karaçanta, İzmir’in kruvaziyer gemilerinin rotasından çıkartılması nedeniyle son yıllarda turizm rakamlarında düşüşlerin yaşandığını belirtti. “Yapılan tanıtım faaliyetleri sonucu bu olumsuz süreç atlatılmıştır” diyen Karaçanta, İzmir’de 2018 yılını yüzde 34 artışla geçirdiklerini, bu artışın 2019 yılının ilk üç ayında ise yüzde 51-52 oranında gerçekleştiğini söyledi.

Bakanlığın yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda Türk Hava Yolları’nın yurt dışından İzmir’e aktarmasız seferler başlatacağını belirten Murat Karaçanta, törene katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den tanıtım etkinliklerine İZTAV’ın da katılmasını istedi. İzmir’in tanıtımı için beş dilde broşürleri hazırladıklarını anlatan Karaçanta, UNESCO geçici miras listesinde yer alan ilçelere Kemeraltı’nın da eklenmesi için kısa bir süre önce başvuruda bulunduklarını sözlerine ekledi.

Törende Yılın Seyahat Acentası Ödülü’nü Venüs Turizm aldı. Acentanın sahipleri Serhat Kutlu ve Suat Suna’ya ödülünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İlk ödülümüzü İzmir’e turist getiren bir turizmciye vermek büyük gurur” dedi. “Çok güzel dilekler ifade edildi.Bu güveni boşa çıkartacak birşeyi asla yapmayacağım” diyen Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çıta çok yüksek değil, o çıtanın çok daha üstüne hep birlikte çıkacağız hiç kuşkunuz olmasın. Sizinle bir haberi paylaşayım. Üç kentte İzmir ofisi açıyoruz. Çin’de, Washington’da ve Brüksel’de. Bütün işi sadece İzmir’i tanıtmak olan, Tabii ki Türkiye Cumhuriyeti’nin buralarda ataşelikleri büyükelçilikleri var ama işi gücü izmir olan ofisler bunlar. Ondan sonra hangi şehirlerde daha açacağız, onları daha fazla büyütürüz hep beraber karar vereceğiz.İyi ki turizmcisiniz, iyi ki İzmir’desiniz. İzmir’i hep beraber daha başka yerlere taşıyacağımıza bütün kalbimle inanıyorum.”

Turizm ödüllerini alanlar;

– Tur Operatörü Ödülü Corendon Turizm Gurubu’na,
– Profesyonel Turist Rehberi Ödülü Serdar Çelenk’e,
– Yerel Lezzetler Ödülü Smyrna Boyoz firmasına,
– Konaklama Tesisi Ödülü Korumar Ephesus Beach SPA Resort’a,
– Konaklama Tesisi-Şehir Oteli Ödülü Four Points by Sheraton’a,
– Yeme İçme-Eğlence Tesisi Ödülü Od Urla’ya,
– Yılın Turizm Profesyoneli Ödülü Gökçe Kesikçiler Buğday’a,
– Turizm Yatırımcısı Ödülü Mehmet Başar Karcıoğlu’na,
– Turizm Haberi-Medya Ödülü Ertuğrul Özkök’e,
– Sağlık Turizmine Katkı Ödülü Tınaztepe Hastanesi’ne,
-En İyi Şef Ahçı Ödülü Binali Yılmaz’a,
– Turizm Onur Ödülü SKAL İzmir’e ve Kent Gözlemcisi Orhan Beşikçi ile profesyonel turist rehberi Ali Hepşen’e verildi.