09 Mayıs 2021, Pazar

1. Demre Turizm Festivali gerçekleşti

Demre Turizm Festivali

Ruslar Antalya’ da yer alan ve Başkanlığını İrina Balcı’nın yaptığı Rus Kültür Derneği organizasyonu ile Demre’de, Noel Baba Aziz Nikolaos’u andılar.

Önce Noel Baba Kilisesi’nde ayin yapan Rus heyet ardından Adrey Karlov anıtına çelenk bıraktı. Daha sonrasında Demre Belediyesi Kültür Salonunda gerçekleşen etkinlikte Aziz Nikolaos’u anıldı, bölge antik kentleri hakkında katılımcılara bilgiler verildi ve dans gösterileri yapıldı. Etkinliğe katkı koyan kurum ve kuruluş temsilcilerine plaketler verildi.

Demre Turizm Festivali
dav

Demre Belediyesi Kültür Salonunda gerçekleşen etkinliğe Demre Kaymakamı Murat Uz, Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, Demre Emniyet Müdürü Kürşat Duman, TÜRSAB Batı Antalya Başkanı Rıza Perçin, Demre Esnaf Odası Başkanı Mahmut Perçin ile vatandaşlar da katıldı. Program sonrasında TÜRSAB Batı Antalya Başkanı Rıza Perçin tarafından Winecity otel’de bir yemek verildi ve heyete bölge gezisi gerçekleştirildi.

Rus Kültür Derneği Başkanı İrina Balcı yaptığı açılış konuşmasında, etkinliğe katkı koyanlara teşekkür ederken, “ İlkini düzenlediğimiz festivalimiz ile bugün en önemli tarihi yaşıyoruz. 22 Mayıs tarihi Aziz Nicolaus’un kemiklerinin buradan Bari’ye taşınmasının yıl dönümü. Demre’de bizde O’nu anıyoruz. Bu etkinliği düzenlememizde bizlere her türlü yardımı sağlayan Demre Protokolüne, TÜRSAB’a ve sponsorlarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Demre Kaymakamı Murat Uz da yaptığı konuşmasında “Siz değerli misafirlerimizi ilçemizde ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz. Demre tarihi ve turistik güzellikleri fazlasıyla barındıran bir ilçemiz. Özellikle bizim için Rus misafirlerimiz daha fazla bölgemizi ziyaret ettikleri için daha da önemliler. Demre’de özellikle St.Nikolaos Müzesi, Myra Antik Kenti , Andraeka Antik Kenti, Kekova sadece bizler için değil tüm dünya için önemli olan merkezler. Bu etkinliğin devamı ile bu güzel organizasyonu düzenleyenleri ve katkı koyanları kutluyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından programda TÜRSAB Batı Antalya Başkanı Rıza Perçin’e teşekkür edilirken kendisine bir plaket takdim edildi. Rıza Perçin yapığı teşekkür konuşmasında, “ Bugün bölgemiz açısından önemli bir etkinliğe imza atıyoruz. Tahmin ediyorum ki, bu etkinlik ile bölgemizde bu yıl müze ve ören yerlerine giren ziyaretçi rekoru kırılmıştır. TÜRSAB Batı Antalya Bölge Bakanlığı olarak bundan sonra da bu etkinliklerin büyümesi adına elimden gelen katkıyı koymaya devam edeceğiz. Hedefimiz Demre turizmini bir gün değil 365 gün canlı tutabilmek ”diye konuştu.

Ayrıca Rıza Perçin de, TÜRSAB adına etkinliğe destek veren İrina Balcı ve Rus yetkililere bir teşekkür plaket verdi.

Rusların yoğun ilgi gösterdiği “Noel Baba Kilisesi” Demre’de bulunurken, “Noel Baba” olduğuna inanılan Aziz Nicholaos’ın ölümü ile yapılan kilise olarak biliniyor. Noel Baba’nın ölümünden sonra bir süre burada yattığı daha sonra kemiklerinin İtalyan denizcilerce Bari’ye götürüldüğüne inanılıyor. (Halil Öncü)