19 Mayıs 2021, Çarşamba

Atatürk Rallisi’nde İstanbul Boğazı da geçildi

Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmasının 100’üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi’ne katılan STS Bodrum Okul Gemisi, İstanbul Boğazı’nı geçti.

“Ege’den Karadeniz’e 100’üncü Yılında Gazinin İzinde” sloganıyla 7 Mayıs 2019 tarihinde Bodrum’dan yola çıkan STS Bodrum, İstanbul Kalamış Marina’dan ayrılarak rotasını Samsun’a çevirdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı himayesinde ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı koordinasyonunda düzenlenen Atatürk Rallisi’ne katılan Cumhuriyet tarihimizin ilk yelkenli okul gemisi ve Bodrum’un gurur abidesi STS Bodrum, beraberinde diğer yelkenlilerle birlikte bugün İstanbul Boğazı’ndan geçti. Denizde adeta görsel bir şölen yaratan kortejde STS Bodrum’un dümeninde ise Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras vardı.

Öte yandan 7 Mayıs’ta Bodrum’dan yola çıkan ve üçüncü durağı olan İstanbul’da iki gün süreyle mola veren STS Bodrum okul gemisini ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu da bu yıl 19 Mayıs 1919’un 100. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, “16 Mayıs Atamızın İstanbul’dan yola çıkışı. 15 Mayıs gecesi, annesiyle paylaştığı vatanın kurtuluşu için yola çıkışını anlattığı gece. Önemli bir tarih. Umut ediyorum milletimiz bir daha böyle bir kurtuluş mücadelesini bir daha vermez. 19 Mayıs deyince aklımıza cesaret, bağımsızlık ve özgürlük geliyor. Dolayısıyla dilerdik ve isterdik ki 100’üncü yıl coşkusu İstanbul’da ve Türkiye’de çok daha başka hissedilsin. Gerçekten önemli bir tarih. Bu cesareti Bodrum Belediyesi ta Bodrum’dan İstanbul’a, İstanbul’dan da Samsun’a hissettirmek adına böyle bir etkinlik düzenledi. Bunu çok değerli buluyorum ve bu projeye emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Ahmet Aras ile birlikte dümene geçen İmamoğlu, burada aralarında Zülfü Livaneli, Müjdat Gezen, Mustafa Alabora, Rutkay Aziz ve Nebil Özgentürk’ün de bulunduğu vatandaşlarla anı fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra teknenin kamarasına da inen STS’nin konukları, burada gemi ve yolculuk hakkında hem STS Bodrum’un mimarı Yücel Köyağasıoğlu’ndan hem de projeyi hayata geçiren Bodrum Belediye Meclis üyelerinden bilgi aldılar. Ekrem İmamoğlu, geminin anı defterine duygularını yazdı. Başkan Aras da İmamoğlu’na üzerinde “Her Şey Çok Güzel Olacak” yazılı bir tişört hediye etti.

STS Bodrum okul gemisi 16 Mayıs sabahı saat 09:00’da Kalamış Marina’dan demir alacak. Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi’ne katılacak olan STS Bodrum, 19 Mayıs günü Samsun Tütün İskelesi’nde olacak.

STS Bodrum Okul Gemisi, Bodrum’dan sonra sırasıyla İzmir, Çanakkale ve İstanbul’da mola vererek Cumhuriyetin sembol limanlarında halkla buluştu. Okul gemisi, 410 millik mesafeyi kat ettikten sonra 19 Mayıs sabahı beraberinde diğer yelkenlilerle birlikte Samsun Tütün İskelesi önündeki resmi geçide katılacak.