19 Mayıs 2021, Çarşamba

Çocuk Dostu Turizm projesi

cocuk-dostu-turizm

Uluslararası Çocuk Merkezi tarafından hayata geçirilen Çocuk Dostu Turizm programının kapanış toplantısı Türkiye’nin dört bir yanından gelen sektör temsilcilerinin eşliğinde, yüksek katılım ile gerçekleşti.

İki yılı aşkın süren ve önemli eğitim çalışmaları ile sektöre dönük üst düzey hizmetin ortaya konduğu Çocuk Dostu Turizm programının kapanış etkinliğinde konuşan Uluslararası Çocuk Merkezi Proje Süpervizörü Çağıl Metin Balcı, çok sayıda turizm sektörü temsilcisinin paydaşlığında yürütülen projenin önemine işaret etti. Projenin turizm alanlarında hizmet alan çocukların yanı sıra 18 yaş altı stajyerleri de kapsadığını belirten Balcı, “Proje ile sosyal etki ortaya koymayı hedefledik. Çocuk Dostu Turizm projesi ile farkındalık yarattık. AB Delegasyonu’na da verdiği desteklerden ötürü teşekkür ederiz” diye konuştu.

cocuk-dostu-turizmAvrupa Birliği Delegasyonu Sivil Toplum, Temel Haklar, Yargı ve İçişleri Bölüm Başkanı Alexander Fricke de yaptığı konuşmada, çocuk haklarının AB için öncelikli konu başlıklarından olduğunu belirterek, “Projenin başarısı paydaşlarının desteği ile ölçülür. Proje sahipleri, 28 aylık süreci çok etkin kullandı ve farkındalık yarattılar” dedi. Fricke, sivil toplum kuruluşlarına son 5 yılda vatandaş odaklı projeleri için 50 milyon Euro’luk finansal destek sağlandığını dile getirdi.

Uluslararası Çocuk Merkezi Proje Sorumlusu Beril Uğuz da etkinlikte ‘Çocuk Dostu Turizm Projesi Faaliyet Sunumu’nu gerçekleştirdi. Uğuz, projelerinin Türkiye’de çocuk dostu turizm anlayışının güçlenmesine büyük destek sunduğuna işaret etti.

Toplantıda ayrıca Çocuk Dostu Turizm Anlayışı Çerçevesinde Kriterler ve Koruma Politikaları başlıklı bir panel düzenlendi. Uluslararası Çocuk Merkezi Birim Koordinatörü Işıl Erdemli’nin moderatörlüğünde gerçekleşen panelde ilginç saptamalar ortaya kondu. Çocuk tuvaletlerinin İstanbul da dahi çok az otelde görülebildiğini belirten panelistler, resepsiyonların çocuklara yönelik düzenlenmesi gerektiğinden, gastronomi turizminde çocuk menülerinin oluşturulmasına, tesis belgelendirilmelerinde çocuk dostu olduğunu gösterir kuralların devreye alınmasına kadar çerçevede önerilerde bulundular.

Etkinlikte ayrıca Uluslararası Çocuk Merkezi Genel Müdürü Prof. Dr. Münevver Bertan tarafından seyahat ve turizmde mesleki davranış kurallarına imza atan kuruluş temsilcilerine plaket takdimi gerçekleşti.