09 Mayıs 2021, Pazar

2020 hac organizasyonu toplantısı yapıldı

tursab hac degerlendirmesi

2019 hac değerlendirmesi ve 2020 hac organizasyonu toplantısı, 4 yıl aradan sonra TÜRSAB Genel Merkezi’nde gerçekleşti.

Yaptığı konuşmada 2019 hac-umre sezonunu değerlendiren TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi H. İbrahim Canatan; “Biz ortak bir çalışma içerisinde hac–umre acentalarının sorunlarına çözüm aramak için buradayız. TÜRSAB olarak geçen sene Mekke ve Medine Havalimanları’nda seyahat acentalarına en iyi hizmeti vermeye çalıştık. Bu sene yüzümüzün güldüğü bir sezon geçirdik. Umuyoruz ki; 2020 sezonunu daha da iyi geçecek” dedi.

Toplantıda 2020 hac organizasyonunda devreye giren yeni uygulamalar hakkında bilgilendirme yapıldı. Toplantıya katılan acentalara 2020 hac–umre kayıtlarının e-devlet üzerinden yapılacağı duyuruldu. Oturumu yöneten Diyanet İşleri Başkanlığı Hac-Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan; “Hepimiz aynı hedefe koşuyoruz. Kendini bize teslim eden, onlarca yıl bekleyen, ciddi paralar ödeyen ve en önemlisi ibadetini yapmak isteyen hacılarımıza en iyi hizmeti vermek için çabalıyoruz. Geçen sezon tüm Müslüman ülkelere Türkiye Cumhuriyeti olarak parmakla gösterileceğimiz bir şekilde hizmet verdik. Bakanlığımızla birlikte yaptığımız değerlendirmeler sonucu 2020 için birtakım değişiklikler yaptık. Hac-umre ön kayıtlarının e-devlet üzerinden yapılması en büyük yeniliklerin başında geliyor. An itibarıyla kayıtlarımız e-devlet üzerinden yapılıyor” diye konuştu.

2019 hac-umre sezonunu değerlendiren Hac-Umre Diyanet İşleri Başkanlığı Kurullar ve Koordinasyon Daire Başkanı Muhammed Zeyd Özel; hac ücretlerinin tahsili, yeni vize sistemi, kafile başkanları, hacı adaylarının yaşadığı ulaşım ve konaklama, yemek hizmeti, ön denetim ve kimlik kartları ile ilgili yaşanan sorunlar hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac-Umre Bilgi İşlem Sorumlusu Osman Balcı ise acenta temsilcilerine e-devlet uygulaması üzerinden ön kayıtların nasıl yapıldığını uygulamalı olarak anlattı. Toplantı acenta temsilcileriyle yapılan soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Hacı adayları için ön kayıtlar 11 Kasım – 13 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacak. 2020 yılı hac kurası ise 9 Ocak’ta çekilecek.