15 Haziran 2021, Salı

ATOR “Türkiye artık yılbaşı destinasyonu oldu”

İstanbul'da yılbaşı

“Türkiye artık Rus turistlerin yıl boyunca tatil yapmayı tercih ettikleri bir destinasyon haline geldi.” Bu açıklama Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze’den geldi.

Federal Haber Ajansı’na (FAN) Rusya turizm sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Lomidze, “Mısır pazarının kapalı olması ve uzak destinasyonların pahalılığı Türkiye’yi yıl boyu gidilen bir destinasyon haline getirdi. Türkiye, Rusyalı turistlerin, özellikle İstanbul’a talep patlaması yaşanmasıyla birlikte yılbaşı tatili için en çok tercih ettiği beş destinasyon arasına da girdi. Bu daha önce görülmeyen bir durum” dedi.

Mısır pazarının açılması halinde, bugün Türkiye’ye giden turistlerin bir kısmının bu ülkeyi tercih edebileceklerini tahmin eden Lomidze, “Türkiye’ye uçak krizi sırasında getirilen uçuş yasağının kaldırılması sonrası, fiyatlar düştü ve indirim kampanyaları yapıldı. Bunun sonucu olarak Türkiye’ye giden turist sayısı 6 milyonu geçerek rekor kırdı. Antalya’nın yanı sıra bu yıl İstanbul’a da çok fazla tur paketi satılıyor” diye konuştu.

Rus yetkili, Antalya’da kış döneminde ısıltılmış havuzla hizmet veren birçok otel bulunmasının da, kış sezonunda Türkiye’yi tercih eden turist sayısında artış yaşanmasında rol oynadığına dikkat çekti.(Turkrus)