05 Mayıs 2021, Çarşamba

Bodrum Rus pazarına açıldı

bodrum rusya da

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Rusya temasları çerçevesinde Türkiye’nin Rusya Büyükelçisi Mehmet Samsar ile de bir araya geldi. Bodrum’un turizm ve tanıtım faaliyetlerini anlatan ve yeni dönemde Rusya pazarına büyük önem verdiklerini söyleyen Başkan Aras, Büyükelçi Samsar’dan Rusya’nın turizm potansiyeli hakkında da önemli bilgiler aldı. Aras, Ticaret Ataşesi Ferüdün Başer ile yaptığı toplantıda da Bodrum’a sadece turist değil, aynı zamanda yatırımcıları da beklediklerini söyleyerek “Biz bir taraftan Bodrum’u eski özlenen kent dokusuna kavuşturmaya çalışırken, bir taraftan da yeni yatırımlara danışmanlık yaparak, Bodrum’a yakışan, Bodrum’un dokusuna, doğasına, insanına saygılı girişimleri de destekliyoruz. Rusya’dan da bu yönde gelebilecek taleplerin ve Bodrum’umuza katma değer sağlayan adımların  takipçisi olacağız” dedi.

BOTAV Genel Koordinatörü Serkan Ceylan ile birlikte Rusya’ya giden Başkan Aras, burada bir dizi ziyaretlerde bulundu. İlk olarak THY Moskova Ofis Direktörü Turan Yardımcı ve Rusya Federasyonu Parlamentosu-DUMA’yı ziyaret eden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Türk-Rus Dostluk ve İşbirliği Komisyonu üyeleriyle de bir toplantı gerçekleştirdi. Rus Parlamanterler Dimitriy Salvayev ve Anton Yurevich Mozorov tarafından ağırlanan Başkan Aras, kadim tarihi ve zengin kültürü ile Bodrum’un Rus misafirler için benzersiz bir destinasyon olduğunu anlatarak Bodrum’un Rusya’daki tanıtımı ile ilgili yol haritası hakkında görüş alışverişinde bulundu, desteklerini istedi.

Başkan Aras, Turizm Zirvesi’nde Rusya’daki temaslarından da söz etti. Rusya’daki temasları sırasında Bodrum’daki yatırım ve turizm olanaklarını anlattıklarını ve bir dizi görüşmelerde bulunduklarını anlatan Başkan Aras, “Bizim turizm kenti olarak hedefimiz sadece Rusya değil, Rusça konuşan tüm ülkelerdir. Bu da yaklaşık 250 milyonluk nüfusuyla Bodrum için çok önemli ve kesinlikle geliştirilmesi gereken bir Pazar. Rusya ile Bodrum arasındaki bağları güçlendirmek adına, Bodrum’un doğasını, tarihini, kültürünü, gastronomisini ve elbette yatırım olanaklarını her platformda tanıtmaya çalışıyoruz. Özellikle başlattığımız kırsal kalkınma hamlesinin, agro-turizme dönüşmesini ve Bodrum’un tarım turizmi potansiyelinin artmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Rusya dönüşünde İstanbul Sarıyer’deki Turizm Zirvesi’ne katılan Başkan Aras, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkan yardımcıları ile Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve CHP’li belediye başkanlarının hazır bulunduğu zirvede Bodrum’u ve Bodrum’un yeni turizm tanıtım stratejisini anlatarak Rusya’da yaptığı görüşmeler hakkında da bilgi verdi.