12 Nisan 2021, Pazartesi

Rusya’dan bu kez de turizm yasağı gelir mi?

ucuz tatil

Düşürülen uçaktan sonra bu kez de İdlib yüzünden Türkiye ile Suriye’yi savaşın eşiğine getiren gerginlik, Rusya basınında “Ankara ile yeni kriz” kaygılarını gündeme taşıdı.

Komsomolskaya Pravda gazetesinde, “Türkiye Rusya’yı Suriye’de bir kez daha sırtından bıçaklar mı?” başlıklı analizde, Türkiye’nin Suriye’ye karşı savaş başlatması durumunda Moskova’nın ekonomik önlemlere yöneleceği ve Türkiye’ye yeniden “turizm yasağı” getirilebileceği savunuldu.

Kremlin’e yakınlığı ile bilinen yüksek tirajlı bulvar gazetelerinden Komsomolskaya Pravda’da Aleksandr Kots imzasıyla yayımlanan analizde, “Er ya da geç bu olacaktı: Türkiye ile Suriye orduları arasında doğrudan çatışma” denildi.

Yazıda, gelişmelerde ABD’nin de parmağı olduğu, Washington’un Erdoğan’ı Putin’e karşı karşıya getirmeye çalıştığı belirtildi.

Moskova’nın arabulucu olarak Ankara ile görüşmeler yürüttüğü, İdlib sorununun ancak görüşmeler yoluyla çözülebileceği, ancak Ankara’nın Soçi Mutabakatı’ndan verdiği sözü tutarak teröristleri ılımlı muhaliflerden ayırması gerektiği de yazıda savunuldu.

Türkiye savaş başlatırsa Rusya tarafından ekonomik yaptırımların gündeme gelebileceği ima edilen yazıda, ayrıca İblid hava sahasının Rusya tarafından kontrol edildiği, hava desteği olmadan Türkiye’nin İdlib’te savaşı kazanamayacağı iddia edildi.

Yazının sonunda, “Erdoğan’ın seçmenlerini başka cephelerde kazanacağı zaferlerle mutlu etmesi gerekecek” denildi ve Güneydoğu’da PKK’ya karşı yürütülen operasyonlar gösterildi.

Yazar son cümle olarak, “Erdoğan ne kadar palasını sallamak isterse istesin, Rusya ile anlaşmak zorunda” dedi.(Türkrus)