27 Eylül 2021, Pazartesi

Turizmde Yeni Trendler Çalıştayı yapıldı

Turizmde Yeni Trendler Çalıştayı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi’nce “Turizm Sektörü Üyeleri ile İstişare Toplantısı ve Turizmde Yeni Trendler Çalıştayı” programı düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, Helal Akreditasyon Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu, TÜRSAB Genel Başkan Yardımcısı Ali Bilir, THY Yurtiçi Satış Başkanı Emre Menevşe, HURSAD Başkanı Diyaeddin Şahin, IHATO Başkanı Yusuf Gerçeker, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcı Mehmet Akif Özyurt ve Yeni Turizm Kaynaklarını Geliştirme Komitesi Başkanı Muhammet Ali Özeken’in katılımlarıyla gerçekleştirilen çalıştayda, “Şehir Otelleri Masası”, “Tatil Otelleri Masası” ve “Kültür Turları Acenteleri Masası” gibi başlıklar altında Yuvarlak Masa Toplantıları ve Panel programı gerçekleştirildi.

Programın ilk bölümünün açılış konuşmasını gerçekleştiren Yeni Turizm Kaynaklarını Geliştirme Komitesi Başkanı Muhammet Ali Özeken, turizm sektörünün Türkiye ekonomisi için stratejik bir öneme sahip olduğunu belirtti. Türkiye’nin 2019 yılı içerisinde 52,5 milyon turiste ev sahipliği yaparak büyük bir rekora imza attığını ifade eden Özeken, MÜSİAD olarak Türkiye’nin 75 milyon turist hedefi için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Program, açılış konuşmalarının ardından Yuvarlak Masa toplantıları ile devam etti. Şehir Otelleri Masası, Tatil Otelleri Masası, Termal Oteller Masası, Hac ve Umre Acenteleri Masası, Incoming Acenteleri Masası, Kültür Turları Acenteleri Masası, IATA- Vize- MICE Acenteleri Masası, Sağlık Turizmi Masası, Ulaşım ve Transfer Acenteleri Masası ve Gastronomi Turizmi Masası başlıklarından oluşan programda, sektör temsilcileri bir araya gelerek iş geliştirme ve network edinme imkânı elde etti.

Programın ikinci bölümünde “Turizmde Yeni Trendler Paneli” düzenlendi. Panelde konuşan TÜRSAB Genel Başkan Yardımcısı Ali Bilir, demografik ve coğrafi değişimlerin turizm üzerindeki etkisi üzerine değerlendirmelerde bulundu. Günümüzde X, Y,Z ve Alfa olarak nitelendirilen yeni nesillerin ürün alım, hizmet anlayışı ve isteklerinin büyük ölçüde değiştiğini belirten Bilir, günümüzde faaliyet gösteren acentelerin bu duruma ayak uydurmasının mecburi olduğunu kaydetti. Türkiye’nin en çok turisti Avrupa’dan çektiğini vurgulayan Bilir, devletimizin turizm planlamasını Avrupa’nın yaşlanan nüfusunu da göz önünde bulundurarak yapması gerektiğini belirtti. Acenteleri dijital ortama uyum sağlaması gerektiğini de söyleyen Bilir, acentelerin tüm ürünlerini bu mecralarda sunması gerektiğini dile getirdi.

Çalıştayın son konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, Türkiye’nin çalışmaları ve 2023 hedefleri hakkında bilgi verdi. MÜSİAD’ın turizm gibi önemli bir sektörde komite kurarak çalışma yürütmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Alparslan, Başkanlık Sistemine geçiş ile birlikte turizmi stratejik bir sektör olarak belirlediklerini ifade etti. Devletin belirlediği “Turizm Mastar Planı” hakkında bilgi veren Alparslan, devletin bütün imkânlarını turizme katkı sağlamak için kullandıklarını vurguladı. 2023 yılında 75 milyon turist 65 milyar Dolar gelir hedefi koyduklarını vurgulayan Alparslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylarıyla Turizmi Geliştirme Ajansı’nı kurduklarını belirtti. Antalya ve Gaziantep Havalimanlarında kapasite artırım çalışmaları sürdürdüklerini söyleyen Alparslan, Galataport ve Yeni Kapı’da açılması planlanan yat limanı projelerinin tamamlanmasıyla kruvazör turizmini de 3 milyon düzeyine çıkarmak istediklerini kaydetti. Bütün bu gelişmelere paralel olarak Sağlık Turizmi ve Helal Turizm konularında da yoğun bir çalışma sarf ettiklerini dile getiren Alparslan, bu konularda İslam dünyasının önde gelen ülkesi olmayı hedeflediklerini vurguladı.