15 Haziran 2021, Salı

Türkiye’nin geleneksel tatları Monaco’da tanıtıldı

turk mutfagi monaco da

T-ONE Derneği Gastronomi Komitesi ve Pera PalaceHotel, Türk Gastronomi’sinin dünyaya tanıtılması noktasında çalışmalarına bir yenisini ekledi.

Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği (T-ONE), Gastronomi Komitesi bir süre önce başlattığı Türk mutfağının tanıtım kampanyası uluslararası çapta etki yaratmaya devam ediyor. T-ONE Derneği Gastronomi Komitesi tarafından, Türkiye’nin seçkin restoranları, mutfak okulları, organizasyonları ve akademileri olmak üzere İmza Türk Yemeklerini tanıtmak amacıyla başlatılan çalışmalara bir yenisi eklendi.

Turkey ONE Derneği’nin Gastronomi Komitesi çabalarıyla, Sevgililer Günü’nde Monte-Carlo Bay Hotel de Pera Palace Hotel’in yetenekli Executive Şefi Gökay Çakıroğlu ve ekibinin hazırladıkları Türk yemeklerinden oluşan menü ikramı ile 14 Şubat 2020 tarihinde Monaco da Türk Gecesi düzenlendi.

Türk mutfağının enfes lezzetlerinin davetlilere sunulduğu ve konuklara unutulmaz bir gece ve muhteşem kahvaltı keyfinin yaşatıldığı bu organizasyon, T-ONE derneğinden Demet Sabancı Çetindoğan ve Dalia Garih ile SMS Delege Başkanının Özel Danışmanı Hülya Biren’in ev sahipliğinde yapıldı.

Executive Şef Gökay Çakıroğlu ve ekibinin Türk lezzetlerini, yöresel ve yerel tarım ürünlerimizi kullanarak; modernize ederek hazırladıkları özel menüde Antep Kuru Patlıcan Dolması, Kayseri’nin geleneksel Mantısı, Adana İçli Köftesi, Milli yemeğimiz olan Pastırmalı Kuru Fasulye ve daha bir çok Türk yemeği ile muhteşem Türk Tatlıları servis edildi.

15.Şubat 2020 Cumartesi sabahının sürprizi ise Geleneksel Türk Kahvaltısı ile güne merhaba diyen Monte-Carlo Bay Hotel misafirlerine Türk Şefleri tarafından hazırlanan Menemen, Gözleme, Sucuk -ekmek, Simit – peynir, Petek Bal ve Kaymak ikram edildi.

Titiz çalışarak organize ettiğimiz gecede konuklarımızın arasında Türkiye’nin yanın sıra Monacolu, Avrupalı, Rus, Azeri, Suudi Arabistan, Ukraynalı pek çok önemli konuk katıldı. Monaco Prensliği Başbakanı Serge Telle, Monaco Finans ve Ekonomi Bölümü Kıdemli Danışmanı Michel Bouquier ve eşi Corry Bouquier, Koleksiyoner çift Fatima ve Eskandar Maleki, Monaco Fahri Konsolosumuz Dr. İlhami Aygün ve eşi Nevcan Aygün, Aynur Özdereci, Feryal Gülman, Esra Oflaz Güvenkaya katılan konuklar arasındaydı.

Monaco Prensliği Başbakanı Serge Telle de Demet Sabancı Çetindoğan’a “Sizi tanıdığıma çok mutlu oldum. Organize ettiğiniz bu çok elegan davet için sizi tebrik ediyorum. Her şey mükemmeldi, yemekler, müzik ve davetliler. Çok çok teşekkür ederim. Güzel ülkenizi sevdiğinizi göstermenin en güzel yolu.” diyerek güzel dileklerini iletti.