14 Haziran 2021, Pazartesi

Antalya’dan yeni tedbirler

Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak nitelendirilen Coronavirüs (COVİD-19) salgınından ülkemiz ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını önlemek için yeni tedbir kararlarını ilgili birimlere yolladı.

Antalya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Antalya İl Umumi Hıfzısıha Kurulu Kararı gereğince, Antalya’da turistik gezi ve dalış amaçlı her türlü deniz ulaşımı sağlanan( yat/tekne vb.) faaliyetlerin durdurulmasına; ayrıca tur operatörleri ve konaklama tesisleri tarafından şehir içinde ve şehirlerarası ( AVM,kültürel gezi alanları vb. lokasyonlara) yerli ve yabancı turistlerin toplu olarak taşınmasının yasaklanmasına karar verildiğini duyurdu.

Vali Adına İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar imzalı olarak ilgili birimlere gönderilen yazı TÜRSAB Batı Antalya Bölge Temsil Kurulu Başkanlığı’na da ulaşırken, konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan TÜRSAB Batı Antalya Bölge Başkanı Rıza Perçin, “ Durumun ciddiyetinin farkındayız. Önce sağlık diyerek Acentacı arkadaşlarımız işlerini şu anda olabildiği oranda evlerinde yapıyorlar. Bölgemizde zaten turist yok. Olanı da geçici süre durduruyoruz” dedi.

Başkan Rıza Perçin, “ Geçtiğimiz yılı rekorlar ile kapatan ve daha 3 ay öncesine kadar yeni rekorlar için çalışmalar yapan sektörümüz, Coronavirüs salgını ile olumsuz etkilenmiş durumda. Bu konuda en çok etkilenen turizm sektörünün lokomotifi olan acentelerimizdir. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Programı’nda turizm sektörü ve özellikle acentelerimizin isteklerinin tekrardan gözden geçirilmesini bekliyoruz. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımızdan da bu ricamızdır. Bu olağan üstü durumun zamanla geçeceğini biliyoruz ama bu durumu en az hasarla atlatmak ana gayemizdir. Geleceğin turizmde olduğunu her zaman ifade ediyor, sektörümüze sağlıklı günler diliyorum” dedi. (Halil Öncü)