03 Şubat 2023, Cuma

Malezya’dan Türk turistlere güncel virüs açıklaması

Malezya Sağlık Bakanlığı en güncel COVID-19 bilgilendirmesi ile Türk turistler için bir basın açıklaması gönderdi.
Malezya Turizm Bakakanlığı Türkiye tanıtım müdürü Çağrı Sağlık tarafından basın mensuplarına gönderilen COVID-19 bilgilendirmesi şöyle;

“Değerli basın mensupları,

Malezya Sağlık Bakanlığı adına Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından COVID-19 hakkında yapılan son bilgilendirme notu ekte orijinal kopya olarak sizlere sunulmuştur. Yazıda belirtilen detaylı anlatımların özet halini aşağıda sizler için sunduk.
Malezya, ilk duyulduğu andan itibaren COVID-19 virüsü ile ilgili detaylı ve titiz çalışmasını devam ettirmektedir. Bu bağlamda şimdiye kadar toplamda tespit edilen vaka sayısı 29 kişi olmuştur. Bunlardan 22 tanesi tedavi sürecini iyileşerrek tamamlamış, kalan 7 kişinin tedavisi titizlikle devam etmekte ve yaşam tehlikesi bulunmamaktadır.

29 hastanın 15 tanesi Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı, 11 tanesi Malezya vatandaşı, 1’er tane olmak üzere ABD, İtalya ve Japonya vatandaşı şeklindedir.
Bu hastalar ile bağlantılı olarak tespit edilen 221 kişiden 2 tanesinde (ki bu 2 kişi 29 hasta içinde sayılmıştır.) virüs tespit edilmiştir. Kalan 219 şüpheliden 74 tanesi temiz çıkmış, 63 kişinin kontrol için örnekleri alınmış halde karantinada, 82 kişinin ise sonuç bekleme noktasında yine karantinada tutulduğunu belirtmek isteriz. Bu kişilerin çok büyük bir çoğunluğu birincil derecede iş ve aile yakınları olduğunu söyleyebiliriz.

Malezya, halen, Dünya Sağlık Örgütü tarafıdan bu virüs konusunda en hazırlıklı ve kontrollü ülkelerden birisi olarak tanınmaktadır.

Bilgilerinize sunarız.”