19 Mayıs 2021, Çarşamba

Rusya turizmi zararını hesaplıyor

ATOR Baskani Maya Lomidze

“Kusursuz bir fırtınanın içindeyiz…” Rusya Tur Operatörleri Birliği İcra Direktörü Mayya Lomidze COVID-19 salgını nedeniyle içinde bulundukları durumu bu şekilde özetledi. Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan Lomidze, tur operatörleri, hava yolu şirketleri, oteller ve restoranların bu fırtınayı atlatamama korkusu yaşadığını söyledi.

Lomidze, 2020 yılında “turizm sezonu” diye bir şeyin olup olmayacağının bile belli olmadığını dile getirdi. İcra direktörünün tahminine göre, küçük ve orta ölçekli şirketler başta olmak üzere tur operatörlerinin üçte biri bu fırtınadan sağ çıkamayacak. Bazı hava yolu şirketlerinin de pazardan silinmesi son derece olası.

Yurt dışı destinasyonların Eylüle dek kapalı kalması durumunda, operatörlerin zararı 25 milyar rubleyi bulabilir (321 milyon dolar). Yurt içi destinasyonlarda ise tahmin edilen zarar 12 milyar ruble civarında.

Rusya geçtiğimiz hafta aldığı bir kararla yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişini en az 1 Mayısa kadar yasaklamıştı. 27 Marttan itibaren de ülke dışına her türlü hava yolu seferi askıya alınıyor.(Turkrus)