07 Mayıs 2021, Cuma

TURYİD gastronomi Dünyasını buluşturuyor

3. Global GastroEkonomi Zirvesi

Dünyanın dört bir yanından gastronomiye yön veren vizyoner isimler İstanbul’da buluşuyor. Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği’nin (TURYİD) ev sahipliği ve Yapı Kredi’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek “3. Global GastroEkonomi Zirvesi”, 25 Mart’ta İstanbul’da düzenlenecek. Bu yıl “Gastronomi Her Yerdedir!” temasıyla organize edilecek zirvede, sektör profesyonelleri ve gastronomi meraklıları; gastronomi dünyasını, gastronominin ekonomi, turizm, diplomasiye yansımaları ile Türk mutfağının daha iyi tanınabilmesi konularında bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

Türkiye’de gastronomi kavramının benimsenmesi ve gelişmesi için çalışmalar yürüten TURYİD, gastronominin yüksek katma değerli etkisini turizme eklemek, restoranları, gıda ürünlerini ve mutfağı ihraç ürünleri haline getirmek, ülke ve şehirleri destinasyon markalarına dönüştürmek, geniş istihdam olanakları ile birlikte sosyal ve ekonomik yükselme sağlayabilmek için her alanda farklı çalışmalara imza atıyor.

Bünyesinde, 205 marka, 1508’i yurt içi ve 486’sı yurt dışı olmak üzere toplam 1994 restoran ile yeme-içme sektöründe yüzde 24’lük bir paya sahip olan TURYİD, geçen yıl ağırladığı 150 milyonun üzerinde müşteri ile 20 milyar TL’lik ciroya ulaştı. 60 bin çalışanı ile aynı zamanda istihdama da çok önemli katkı sağlayan TURYİD, gastronomiyi iç-dış turizmde sürdürülebilir bir ekonomik büyüme modeli olarak, ülke gündemine taşıma hedefiyle gastronomi dünyasının en önemli isimlerini İstanbul’da bir araya getiriyor.

TURYİD’in ev sahipliği ve Yapı Kredi’nin ana sponsorluğunda, 25 Mart’ta Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek “3. Global GastroEkonomi Zirvesi”nde, tüm dünyadaki sektör profesyonelleri, gastronomi meraklıları ve alanında çığır açan isimler, sektöre ilişkin bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.