18 Mayıs 2021, Salı

Turizmciden bakana mektup

Akay Turizm ve FIT Holidays 'in sahibi Ethem Okudur

Akay Turizm ve FIT Holidays ‘in sahibi Ethem Okudur, Kültür ve Turizm Bakanına bir mektup göndererek yaşadıkları sıkıntıları iletti.

İşte Okudur’un mektubu;

“SAYIN BAKANIM,

Korona Virüs salgını nedeniyle oluşan olumsuz gelişmeleri yakinen takip ettiğimiz gibi, ülkemize turist gönderen ülkelerin yaşanan kriz nedeni ile turizm sektörüne verdikleri destekleri de izliyoruz.

Hava yolu şirketleri olan 4 büyük acenteye destek verildiğini açıkladınız, belki havayolumuz yok ama ülkemize en çok turist getiren 9. Acenteyiz, belki havayolumuz yok ama 48 yıllık itibarimiz ile sektörümüzde aktif olarak faaliyet gösteren sayılı acentelerdeniz, hatta yine havayolumuz olmamasına rağmen 2019’da Türkiye’ye 500 bini aşkın turist getirdik.

Ayrıca Şirketlerimiz vergi rekortmenleri arasında yer almış ve aynı zamanda ‘en çok döviz getiren şirketler’ sıralamasına girmiş olup Cumhurbaşkanlığı tarafından plaket ile ödüllendirilmiştir.

Eminim bizim durumumuzda olan ve bu ise yıllarını ve emeklerini vermiş nice acenteler var, ama onların da havayolları yok…

Çalıştığımız çok sayıdaki pazarın Tur operatörlerinin bünyesinde yer alan rakip destinasyonlara göre Antalya’yı fark yaratacak ürünler, kondisyonlar vererek, ve tanıtım katkıları sağlayarak, lider destinasyon haline getirdik. Bu avantajları sağlamak adına bizde işbirliğinde olduğumuz otellere Erken rezervasyon ve avans ödemeleri yaptık.

Bir çok otel de haklı olarak aldıkları avansları yatırım için kullandılar ve iade etmekte zorlanıyorlar. Nitekim, Bakanlığımız Erken rezervasyon ve avans ödemelerinin iadesi için profesyonel ve olgun bir yönetmelik yayınladı “İste budur !” dedik. Ancak bir yaptırım olmayınca bu krediyi değil kullanan başvuran otel bile sayılı olmaktan öte gitmedi, geri ödeme yapamayan bazı oteller acentadan kullandıkları bedava avansının yerine bir kredi kullanıp faiz ödemeyi tabi ki tercih etmediler.

Bizim 2019 yada öncesinden hiçbir otele yada başka bir sağlayıcıya borcumuz olmadığı gibi, sahibi olduğumuz araç filosu, otellerimiz, ofis lojman vs. hepsi sermayesi ödenmiş öz mallarımız. 2020 için ise birikimimizin üstüne kullandığımız ticari kredileri de avans olarak otellere dağıttık. Yani yaşadığımız bu sıkıntının sebebinin borcumuz yüzünden değil, alacaklarımız yüzünden olması maalesef trajikomiktir.

Ülkemizde Turizmin önemi ve pandeminin sektörümüze verdiği zarar tartışılmaz bir gerçek iken biz ve bizim gibiler devletimizden bir destek görmek için daha ne kadar beklemeliyiz? Bugün mücbir sebepler konusunda yapılan uygulamalara bakılınca Bakanlığımız sadece otellerin bakanlığı, acenteler üvey evlat mı diye sormayacak mı insan kendine?

Son günlerdeki covid19 hakkındaki olumlu gelişmeler hepimizi sevindirse de özellikle yurtdışı pazarların geri dönüşü ve akıcı bir incoming trafiği daha aylar alacaktır. Bu süreç dolayısı ile muhtemel birçok tesisin de açılma kararını olumsuz etkileyecek bu da avanslarımızın beklenilen vadede dönüşüne imkan vermeyerek bizlere ağır bir faiz yükü getirecektir.

Görmek istediğimiz destekler, alınan yönetmelik kararı olan otellere erken rezervasyon, avans iadesi ile ilgili kararın altının doldurulması ve uygulanmasının mümkün kılınması ile düşük faizli kredi destekleridir. Acentelerin hacimleri doğrultusunda, adil oranlarda verilecek krediler sektörü rahatlatacaktır.

Son olarak da Tatil Paketleri ve uçak biletleri online satılınca binlerce acentenin hali ne olacak diye sormak istiyorum.

İnşallah 50. Yıldönümümüzde, bu tarihten sonra gerçekleşebilecek destekleri şükran ile anarız.

Saygılarımla,

Ethem Okudur

Akay Turizm / Fit Holidays “