17 Haziran 2021, Perşembe

“Ağustos’tan önce Rus turist zor”

Moskova ile Ankara’nın, Rusya’dan Türkiye’ye turizm sezonunun başlangıç tarihi konusunda henüz bir anlaşmaya varmadığı bildirildi. İzvestiya gazetesi Ankara’daki Rusya Büyükelçiliği kaynaklarına dayanarak bu haberi geçerken, haberde Rusya turizm sektörü temsilcilerine atfen  “ağustostan önce uçuşların başlamasının zor olduğu” vurgulandı.

Gazeteye konuşan Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, temmuz ortasında uçak seferlerinin başlayabileceğini, iki hafta karantina süresini Ruslar için kaldırmayı planladıklarını söyledi.

Ersoy Rus turistler için havaalanında en çok 72 saat öncesinde yapılmış olmak kaydıyla Kovid-19 sertifikası sorulabileceğini, gerekirse bu testin havaalanında yapılabileceğini belirtti.

Ancak  bu testin paralı olup olmayacağının Bakan Ersoy tarafından açıklanmadığını yazan İzvestiya, “Benzer önlemi Avusturya uyguluyor ama ülkeye önceden test yapmış olarak gelmeyenlerin sınırda bunu yaptırmaları 190 euroya mal oluyor” diye yazdı.

Rus diplomatlar ise, Türkiye’ye uçuş konusunun, epideminin gelişim seyrine göre kararlaştırılabileceğini vurguladılar.

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Başkan Yardımcısı Yuri Barızkin, açılış tarihi olarak ağustosu gösterirken, “Rusya’nın kendi turizm bölgeleri bile kapalı ve haziran-temmuzdan önce açılamaz. Dış turizm ağustostan önce başlayamaz” dedi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği Direktörü Maya Lomidze de, Türkiye’nin şu anda seferlere başlamak için yeterince güvenli olmadığını savundu.(Turkrus)