19 Haziran 2021, Cumartesi

İmamoğlu’ndan taksici tehdidine sert tepki

IBB Baskani Ekrem Imamoglu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir TV programında kente 5 bin yeni taksi kazandıracaklarını açıklamasının ardından başlayan tartışmalara yanıt verdi. İmamoğlu, “İstanbul halkının, taksi ihtiyacı olup olmadığına karar verecek makam, Bağcılar Oto Galerisi’ndeki birkaç taksi galericisi değildir. Sakın bizi başka şeylerle tehdit etmeye çalışmasınlar. Plaka fiyatları ile geçim sağlayan rantçılara bu süreci kurban etmeyiz, ettirmeyiz” dedi. Bağcılar Oto Center’de plaka alım-satımı yapan bir esnaf, İmamoğlu’nun söylemlerinin ardından “Şu an her şey hazırlansa da esnaf bunun yürütmesini durdurur. Esnaf eski esnaf değil. Anında İstanbul’u kilitler.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Taksici esnafı ile meslek odalarıyla bu konuyu tartışarak süreci yürüteceklerini belirten İmamoğlu, “Neyi konuşmadık ki bunu konuşmayacağız; elbette konuşacağız. Ama hiç kimse, sadece ve sadece kendi çıkarı üzerinden hareketle bizi kısıtlamaya kalkmasın.

İBB, İstanbul’un 16 milyon insanını temsil eder ve ona göre hareket eder. Yani İstanbul halkının, taksi ihtiyacı olup olmadığına karar verecek makam, Bağcılar Oto Galerisi’ndeki birkaç taksi galericisi değildir. Bunun bir kere altını çizelim. Sakın bizi başka şeylerle tehdit etmeye çalışmasınlar” diye konuştu.

İmamoğlu ayrıca “ yasaların İBB’ye verdiği her yetkiyi kullanmaktan imtina etmeyiz. Gerçek taksi esnafı, çok ama çok rahat olsun. Hiç dert etmesin. Yeni sistemde herkesin çalışma ve kiralama koşulu da iyileşecek.

On binlerce esnafımız, bu işten ekmek kazanan insan da rahat edecek. Sosyal güvencelerinden sosyal haklarına kadar, sürecin disiplin altına alınması konusunda yeni bir dönemi başlatacağız. Herkesin gönlünü ferah tutmasını istiyorum.” dedi.(sözcü)