03 Ağustos 2021, Salı

Ruslar bu yaz Türkiye’ye gidecek mi?

Ksenia Mayakova, St. Petersburg’da yaşayan bir Rus. Üniversitede Doğu Dilleri Fakültesi’nde öğrenmeye başladığı Türkçeyi, Türkiye’de de bir süre kalarak “mükemmel hale” getirmiş. YouTube kanalı büyük ilgi gören genç kız,  St. Petersbrug sokaklarında, parklarında Rusya vatandaşlarına “Bu yaz Türkiye’ye tatil gidecek misiniz?” diye sordu. Ortaya ilginç röportajlar çıktı.

Ksenia, neden böyle bir Youtube kanalı kurduğunu da şöyle anlatıyor:

“Ben Türkçe bilen bir Rus’um. Rusya ve Türkiye hakkında içerikler üretip başlattığım bir YouTube kanalım var. Amacı iki halkımızı yakınlaştırmak ve birbirine en doğru bir şekilde tanıtmak. Türkiye bir turizm ülkesi ve sadece 7 milyon turist Rusya’dan geldiği için bu sene beklentiler çok büyük. Bu yüzden de Türk takipçilerimden son haftalarda çok soru geliyor. Ben de direkt konunun muhataplarına, Rusya halkına sorup röportaj yapmaya karar verdim. Sokağa çıktım ve insanlara bu yaz için tatil planlarını,

Türkiye’ye gidip gitmeyeceklerini sordum. Türkiye hakkında yine çok güzel yorumlar aldım. Çok şaşırtıcı olacak, ama Türkiye’ye hiç gitmeyen vatandaşlarımız bile bulundu“ (Türkrus)