05 Mayıs 2021, Çarşamba

Sahillerin ihalesiz talanına tepkiler büyüyor

ihalesiz talan

Yönetiminde eski kamu bürokratları, devlet memurları ve işadamlarının yer aldığı Muğla’ya Hizmet Vakfı’na bağlı MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti. Türkiye’nin en değerli sahillerini talan ediyor. Sözcü’den Mustafa Sarıipek ve İsmail’in Akın’ın haberine göre; Çevreciler, siyasiler, kıyılarına sahip çıkmak isteyen vatandaşlar sahillerin ihalesiz Muğla Çevre Vakfı Tur. Tic. Ltd. (MUÇEV) şirketine verilmesine verilmesine isyan etti.

CHP’li ve İYİ Partili vekiller de iktidarı soru önergesi yağmuruna tutarak, “talanı” sordu. MUÇEV’e son olarak Alanya’da 3’üncü derece doğal sit alanı olan Aysultan Kadınlar Plajı’nın verildiğinin ortaya çıkması büyük yankı yarattı.

MUÇEV’in, Antalya’da Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma sınırlarında bulunan Demre Üçağız’da yaklaşık 13 bin metrekarelik kıyı alanı kiraladığı iddialarına karşı İYİ Parti ve CHP Antalya milletvekilleri Meclis’i önerge yağmuruna tuttu.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, önergede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, MUÇEV’e kiralanan işletmelerin iptal edilerek belediyelere tahsisini istedi. “Kıyıları kiralamak için neden bu şirket seçilmiştir” diye soran Bahşi, soru önergesinde kamu yararına faaliyet gösteren vakıf veya dernek statüsünde olmayan MUÇEV’e kıyıların işletme hakkının verilmesinin anayasa ihlali olduğunu vurguladı.

Bahşi, sahillerin imar planlarını yapma yetkisinin belediyelere ait olduğunu ve bu uygulama ile belediyelerin devre dışı bırakıldığını, yağmalamaya uygun yapı oluşturulduğunu belirtti. Antalya İYİ Parti Milletvekili Hasan Subaşı ile CHP Milletvekilleri Rafet Zeybek ve Aydın Özer de konu hakkında TBMM’ye birer soru önergesi verdi.

Aydın Özer, MUÇEV’e Antalya sahillerini kiralamasına “Vatandaşın hakkını gasp etmek değildir de nedir” diye tepki gösterdi. Özer, “Muğla ve Edirne’den sonra Antalya sahillerine de yanaşan MUÇEV isimli şirkete, Demre’deki 13 bin metrekarelik Üçağız sahilinin yanı sıra Alanya Aydap’ta bulunan Aysultan Kadınlar Plajı’nın da ihalesiz olarak 10 yıllığına kiralandığı iddia edildi.

Bizce bakanlık kamuoyunu hiç umursamıyor, aksi olsaydı bu peşkeşe son verirlerdi” dedi. CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek de konuya ilişkin soru önergesi verirken, sahillerin MUÇEV’e kiralanmasına DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen tepki gösterdi.

MUÇEV NERELERİ İŞLETİYOR?

– Fethiye: Ölüdeniz Kumburnu, Belcekız, Kayaköy Gemiler Koyu, Çalış Plajı, Şat Burnu Günübirlik Alanları, Göcek Fethiye Belediyesi Yat Bağlama İskelesi.

– Ortaca: Sarıgerme Sahilleri.

– Ula: Akyaka Kadın Azmağı Günübirlik Alanı ve İskelesi ile Akyaka Kamp ve Mesire Yeri, Akbük Koyu. Menteşe’de Akbük Günübirlik Alanı.

– Marmaris: Kızkumu, Karacasöğüt ve Selimiye iskeleleri.

– Datça: İskele Plajı, Kargı Koyu, Kurucabük, Kumluk ve Taşlık plajları ile Karaincir.

– Bodrum Gümüşlük:  Bitez Plajları.

– Antalya: Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer alan Demre’ye bağlı Üçağız Mahallesi’nde yaklaşık 13 hektarlık denizalanı ve iskele.(sözcü)