25 Temmuz 2021, Pazar

“10 milyar lira Turizme nefes aldıracak”

izmir turizm destek paketi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı turizm destek paketinin sektörde büyük memnuniyet uyandırdığını kaydeden Destination İzmir Başkanı  ve Skal İzmir PR başkanı Bülent Tercan,’Turizm sektöründe Pandeminin yarattığı olumsuz etkileri azaltmak için düşünülen paketin rahat bir nefes aldıracağına inanıyoruz. Pakete göre Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar tarafından 10 milyar lira kredi sağlanacak. Krediler 1 Kasım 2021 tarihini aşmamak kaydıyla, azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeli olacak. Bu bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm sektörüne verilen anlamlı bir destek olacak’ dedi.

Destination İzmir Başkanı  ve Skal İzmir PR başkanı Bülent Tercan

Hükümetin Pandemi sürecini çok iyi yönettiğini hatırlatan Bülent Tercan, ‘Özellikle ülkeye önemli döviz girdisi ve istihdam sağlayan turizm sektörüne zamanında ve doğru destekler verildi, yönlendirmeler yapıldı. Bu şekilde sektörün 2020 yaz sezonunu minimum hasarla atlatılması sağlandı. Kısa çalışma ödeneği başta olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığının pandeminin ilk günlerinden itibaren ardı ardına verdiği destekler Türk Turizmini ayakta tuttu’ şeklinde konuştu.

Desteğin yan sektörlere de can suyu sağlayacağına dikkat çeken Bülent Tercan, ‘Turizm denilince akla sadece oteller veya tur şirketleri geliyor. Oysa turizm sektörü ülkeye çok önemli istihdam ve gelir sağlayan, Türkiye’nin döviz rezervini rahatlatan önemli çok yönlü bir sektör. Dolayısıyla düşünülen destek paketinden sektördeki işletmelerin yanısıra, bu işletmelerin tedarikçileri de faydalanacak. Tedarikçilerin maaş ve kira ödemeleri ile sözleşme veya faturaya bağlı sabit giderlerinin, nakit ihtiyaçlarının ve kurumsal kredi kartı harcamalarının karşılanması için kolaylıklar sağlanacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz’