10 Nisan 2021, Cumartesi

Acentalar Salı günü TÜRSAB önünde

Turizm sektörü içinde en önemli yeri tutan seyahat acenteleri, pandemi’den kaynaklanan talep ve sorunlarını duyurmak amacıyla 6 Ekim Salı günü saat 14.00’te TÜRSAB Genel Merkez, önünde bir araya geliyor.

Acenteler, öncelikli amaçlarının TÜRSAB’a destek vermek olduğunun altını çiziyorlar. Bu destek ile TÜRSAB’ın hükümet nezdindeki çalışmalarına yardımcı olunacağı, TÜRSAB ve Turizm Bakanlığının da bu talepleri sahiplenerek, Ekonomik Kurula ve Cumhurbaşkanına durumlarının daha güçlü bir biçimde iletilmesini sağlamak olduğunu belirtiyorlar.

Bu etkinliği turizmciler ve seyahat acenteleri ortak iletişim ve bilgi paylaşım platformu TÜRSAPNET düzenleyecek.

Konuyla ilgili olarak TÜRSAPNET’in basına yaptığı duyuru şöyle;

“Saygıdeğer Basın Mensupları,

Turizm sektörü içinde çok önemli yeri olan seyahat acentelerinin, pandemi kaynaklı sorunlarını, kamuoyu ve ilgili siyasi yapıya duyurulması için, meslek birliğimiz TÜRSAB, bu güne kadar çok çaba gösterdi. Ancak ne yazık ki yeterli sonuç elde edilemedi.

Bu nedenle, TÜRSAB’ın çatısı altındaki üyelerinin durumlarını anlatmak TÜRSAB üyelerinin sesinin duyulmasını sağlamak, resmi birliğimiz olan TÜRSAB’ın, bağlı olduğumuz Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdindeki çalışmalarına destek vermek niyetindeyiz.

Bakanlığımızın da bu güçten yararlanarak Ekonomik Kurula ve Sayın Cumhurbaşkanı’na sesimizi daha güçlü iletmesini sağlamak istiyoruz. Bu nedenle TÜRSAB Genel Merkezi önünde bir etkinlik düzenlemeye karar verdik.

Turizm şirketi sahiplerinin destek verdiği bu etkinlikteki hedefimiz; “Kamuoyuna sektörün durumunu acilen bir kez daha arz etmek, yaşanan kayıp ve zorluklar hakkında bilgi vermektir.

Bu sayede üyelerin içinde bulunduğu durumu ilgili mercilere daha ısrarlı ve kararlı bir şekilde anlatması için TÜRSAB yönetimini harekete geçirmek, bu sayede seyahat acentelerinin bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da isteklerimizin en güçlü biçimde aktarılmasını sağlamak amacındayız.

Bakanlığımızdan da, içinde bulunduğumuz durumu Ekonomi Kurulu üyelerine ve Cumhurbaşkanlığı makamına sunmasını ve sorunlarımıza acil çözüm getirilmesini bekliyoruz.

Ülkemize yılda 35 milyar dolar döviz sağlanmasına vesile olan, ekonomiye kazandıran, vergi stopaj gibi yollarla doğrudan Maliye Bakanlığımıza 14 milyar dolar girdi sağlayan, yüzbinlerce kişiyi istihdam eden biz turizm şirketlerinin çağrısına kulak verilmesi, çalışanlarımıza olduğu kadar, ülkemize, toplumumuza da yarar sağlayacaktır.

Yakın bir gelecekte tamamen sesi kesilebilecek sektörümüzün, devletimizin maddi destekleri ile hayata tutunması elzemdir. Sayısal anlamda bir önceki yılın ancak yüzde 20’si kadar turist gelmesi beklenirken, ciro anlamında, geçen yılla kıyaslandığında, kaybımızın yüzde 85’ler düzeyinde olduğu gerçeği ortadadır.

İçinde bulunduğumuz durumun adı, “Force Majeour / Afet hali” olup, kanunda bile yer vardır. Sektörümüzün kalbi durumunda olan seyahat acentelerinin gelecekte de bu işlevini yürütebilmesi ancak hibe ve yardımlar ile mümkün olacaktır. Bir çok ülkede benzeri katkı ve hibe örnekleri görülmektedir. Hatta hükümetimiz nisan ayında Yavru Vatan, KKTC’de benzer bir desteği orada mukim seyahat acentelerine vermiştir.

Bizler geçmişte de ülkece yaşanan pek çok olaydan yara aldık ve kendi kendimize bu yaraları sardık. Ama bu defa küresel ve uzun süreli bir etki ile karşı karşıyayız. Hem kendimizi, hem de ülkemizi bilinen hedeflere taşımak için turizm şirketlerine destek verilmesi gerekliliği çok net ortadadır.

Bu nedenle biz turizm şirketi sahipleri, 6 Ekim Salı günü saat 14.00’te ellerinde bavulları ve bayrakları ile TÜRSAB Genel merkezinde olacağız. Sesimizi duyurmak amacı ile düzenlediğimiz bu etkinliğimizin ve yardım çağrımızın değerli basınımızın da ilgisini çekeceğini, toplumda da karşılık bulacağına olan inancımızla sizleri de davet ediyoruz. İçimizdeki umut ışığının hiçbir zaman sönmemesini temennisi ile sağlıklı günler diliyoruz.

Cemal Kızıltan

Kurucu Moderatör / TÜRSAPNET”