05 Mayıs 2021, Çarşamba

Akdeniz’i en fazla Mısır, İtalya ve Türkiye kirletiyor

deniz temizligi

Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) son raporuna göre, Akdeniz’e her yıl yaklaşık 230 bin ton plastik atık karışıyor. Uzmanların günde 500’den fazla nakliye konteynerına eşdeğer olduğunu belirttiği plastik atığın en büyük kaynağı Mısır, Türkiye ve İtalya.

Hali hazırda birçok çevre örgütüne göre zemininin adeta ‘çöplüğe’ döndüğü söyleyen Akdeniz, hızla kirlenmeye devam ediyor. Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin son raporu da bunu doğrular nitelikte.

Önlem alınmazsa 2040 yılına kadar ikiye katlanacak

Araştırmanın sonucuna göre, her yıl doğaya terk edilen plastik atıkların yaklaşık 230 bin tonunun yolculuğu Akdeniz’de son buluyor. “Mevcut taahhütlerin ötesinde iddialı önlemler” alınması gerektiğine vurgu yapan Birlik, “Önemli bir müdahale olmazsa plastik atık kirliği 2040 yılına kadar ikiye katlanacak ve 500 bine tona ulaşarak daha da kötüleşmeye devam edecek” diyor.

Etrafında bulunan ülkelerin sayısı nedeniyle büyük risk altında olduğu söylenen Akdeniz’e en fazla plastik salan ülkelerin başında yılda 74 bin ton ile Mısır geliyor. Mısır’ı, yılda 34 bin ton ile İtalya, 24 bin tonla ise Türkiye takip ediyor.

Kişi başına düşen rakamlar ele alındığında ise yılda sekiz kiloyla Karadağ, üçer kiloyla da Bosna-Hersek başı çekiyor.(Euronews)