24 Ekim 2020, Cumartesi

GTD’nin organizasyonu Gastrotalks yapıldı

Türkiye’nin Gastronomi Turizmi yol haritasını belirleyen,Kanaat Önderleri Konuşuyor temalı ‘’Gastrotalks” etkinliği konuk konuşmacısı TC. Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz oldu.

Pandemi koşulları önlemleri kapsamında Swiss Hotel Bosphorus’da otelde Chale restoran açık alanda gerçekleştirilen yemekli toplantıda ünlü şef Ali Ronay ve ekibinin hazırladığı ege Mercanı & Türk Mutfağı sunumları beğenildi.

Türk Mutfağı’nın Dünya’ da markalaşması için yapılabilecek yol haritasında önerilerini sunan Eski Turizm Bakanı Bülent Akarcalı GTD işbirliği ve standartların önemini belirtti. Gastronomi Belgesi, GT hijyen belgesi, Gastroköy konuları masaya yatırıldı. Bakanlık çalışmaları kapsamında TGA(Turizm Geliştirme Ajansı) ile yapılabilecekleri konuşuldu.

Özellikle ülkemizdeki restoranlarda menülerde yemeklerimizin adının Türkçe yazılması ve yurtdışında da bunun bir akım haline gelmesi için GTD nin misyon üstlenmesi gerektiğini belirten :Özkan ; bakanlık olarak GTD nin yanında olduğunu belirtti.

Şeflerimizin yanısıra restoranlarda kullanılması gereken ev yemekleri ve Türk ürünlerinin Dünya’ya yayılması gerekliliğini belirten Özkan,GTD nin bu konuda çabalarını desteklediklerini ve Gastronomi Turizmi konusunun bakanlık tanıtımlarında en önemli argüman olduğunu aktardı.

Yakın zamanda TC.Cumhurbaşkanlığı Külliye ile Türk Mutfağı yemek tarifleri kitabının da yabancı dilde Yurtdışına giden resmi heyetler ile first lady’lere takdim ediliyor olmasının öneminden bahsetti.

Tüm bunların yanısıra Türk Mutfağının sağlıklı beslenme konusunda çok önem arzettiğini özellikle Akdeniz Mutfağı beslenmesinin tekrar ilgi çekmesinin ülkemiz için fırsat olduğunu belirtti.

Gastronomik ürün üretici firmaların ve sanayicilerin Gastronomi konusunda uzun vadeli işbirliklerinin önemini aktardı.

Çevre ve doğa politikaları hatta sürdürülebilir Gıda politikaları için GTD ‘ye büyük iş düştüğünü aktardı.

Gastronomi Belgesi –GT Hijyen Belgesi ve Güvenli Turizm sertifikasyonları önemi aktarıldı.

İstanbul Beyoğlu Kültür Yolu ve sinema sektörüne verilen destekler ,yurtdışında ülkemizin filmler ile tanıtımı detaylandırıldı.

GTD yeni üye beratları takdimi ardından, GTD Başkanı Gürkan Boztepe, bakana teşekkür plaketi ve kendi kitabını hediye etti.