07 Mayıs 2021, Cuma

Palandöken’e her hafta 800 Rus turist bekleniyor

Palandöken

Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Palandöken, kış turizmi için Rusların ilgisini çekiyor. Palandöken’de yapılan rezervasyonlarda Ruslar birinci sırada yer aldı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bazı ülkelerdeki kayak merkezlerinin sezon öncesi yaşadığı belirsizlik, yabancı turistlerin gözünü modern tesisleri ve uzun pistleriyle kayak severlerin uğrak yeri olan Palandöken’e çevirmesine neden oldu. Havalimanına 20, kent merkezine ise sadece 4 kilometre uzaklığıyla ziyaretçilerine kolay ulaşım ve konaklama imkanı sunmanın yanı sıra birçok kış sporunun rahatlıkla yapılabildiği Erzurum’daki Palandöken Kayak Merkezi’ne kış sezonunda tatil için gelecek olanların başında ise Rus ve Ukraynalı turistler var.

Tur şirketleri yabancı turistlerin kayağın keyfini doyasıya yaşaması için Palandöken’de rezervasyonlara başlarken, otellerler de yeni sezon açılmadan dolmaya başladı.

Kayak merkezindeki 5 yıldızlı otelleri, yenilenen mekanik tesisleri, bungalov evleriyle öne çıkan ve onlarca kilometreye varan uzunluktaki pistleri bulunan Palandöken’i yakından görmek isteyen bazı tur şirketleri de sezon öncesi kente gelerek pistleri inceledi.

Kayakseverlerin teknolojik imkanlarla rahat ve sorunsuz kayak yapmalarının sağlandığı,  salgın önlemlerinin de üst seviyede tutulduğu kayak merkezlerinden Palandöken ile Konaklı kayak merkezlerinde, bu sezon yabancı turist sayısında önemli artış yaşanacak.

Türkiye’nin gözde kayak merkezlerinden Palandöken’de kış sezonunda haftalık ortalama 600 ila 800 Rus turistin kayak yapması bekleniyor. Kış sezonu için başta Rus turistler olmak üzere 4 ay süresince binlerce turistin ağırlanacağı kayak merkezlerinde gece kayağı ve sosyal aktivitelerin sağlıklı yapılması için de çalışmalar tamamlandı.

Kente gelecek turistler, Erzurum Havalimanı’nda uçakların güvenli iniş kalkışı için bu yıl kurulan “CAT-3A” sistemiyle ulaşımda da herhangi bir sorun yaşamayacak. (Gazetem.ru)