10 Nisan 2021, Cumartesi

Turizmciler taleplerini Bakana anlattı

Seyahat Acenteleri sahipleri, pandemiden kaynaklanan talep ve sorunlarını duyurmak amacıyla bir araya geldi. Acente sahipleri “Bacasız sanayi turizmde yangın var” diyerek boş valizleri ve cüzdanları göstererek hükümetten yardım talebinde bulundu.

Yurdun çeşitli bölgelerinden gelen 100’e yakın turizm acentesi sahibi. Dün Mecidiyeköy’deki bir otelde toplandı. Turizmciler bir araya gelme nedenlerini de “Durumumuzu ve taleplerimizi TÜRSAB ve Turizm Bakanlığı sayesinde Ekonomik Kurula ve Cumhurbaşkanına daha güçlü bir biçimde iletilmelerini sağlamak istiyoruz” diye açıkladılar.

Turizmciler ve seyahat acenteleri ortak iletişim ve bilgi paylaşım platformu TÜRSAPNET tarafından organize edilen etkinlikte, platformun kurucusu ve moderatörü Cemal Kızıltan açıklaması yaptı. Kızıltan söyle konuştu;

“Bugün, burada, turizm sektörü içinde en önemli yeri tutan seyahat acentelerinin pandemi kaynaklı sorunlarının duyurulması ve bu sabah gerçekleştirdiğimiz önemli bir görüşme ile ilgili bilgilendirme yapmak amacıyla buradayız. Burada bulunmamızın amacı sektörümüzün ortak dertlerinin TÜRSAB yönetimi ve Turizm Bakanımız kanalıyla ekonomik kurula ve Sayın Cumhurbaşkanına kararlı bir şekilde iletilmesi için ricacı olmaktı.

Bizler, hazırlıklarımızı tamamlamışken, dün gece şaşırtıcı bir gelişme oldu. Daha önce tarafımıza izin verilen basın açıklaması etkinliğimiz maalesef, dün gece yarısı, ani bir bildirimle, Covid-19 gerekçesi ile iptal edildi. Ancak,  aynı anda önemli bir gelişme daha oldu ve iptal konusunda kendisini gecenin çok geç bir saatinde arayarak, bilgisine başvurduğumuz Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy durumun önemini ve konuların aciliyeti gördü ve bizleri dinlemek ve taleplerimizi bizzat değerlendirmek üzere sabah saat 10.30 için randevu verdi. Bu sürpriz randevu bizleri hem onurlandırdı, hem de turizm şirketlerinin durumunu ilgili makama arz edip, sorunlarımızın çözümü yolunda umutlandırdı. Uzun süredir çektiğimiz sıkıntıların dile getirilmesi için yaptığımız yazışmaların ve yürüttüğümüz çalışmaların amacına ulaşması yolunda çok önemli bir adım oldu. 25 kişilik bir heyetle sayın Bakanımızın huzuruna çıktık ve yine ekte sizlerle paylaştığımız taleplerimizi kendisine elden ilettik. Son derece yapıcı ve yararlı olan görüşmemiz sonrası sayın Bakanımız ilgili konuların bizzat takipçisi olacaklarını ifade ettiler. Taleplerimizi sizlerle de paylaşmak istiyorum. Taleplerimiz şöyle;

  • TÜRSAB üyesi şirketlere hiçbir ticari kısıtlama olmaksızın, şirket başına 75 bin lira hibe verilmesi ve işe devamlarının sağlanması.
  • Devlet Bankalarından ticari sicili uygun olan turizm şirketlerine yönelik, bir sene ödemesiz, 36 ay vadeli ve düşük faizli KGF destekli kredi çıkartılması.
  • Turizm şirketlerinin 2021 yılı sonuna dek İŞKUR kısa çalışma ödeneği çerçevesinde desteklenmesi, turizm sektöründeki nitelikli elemanların istihdamına devam edilmesi, emeklilik hak kaybına uğramamaları için SGK primlerin tam sayılması
  • Turizm şirketlerinin 2021 yılı sonuna dek SGK, muhtasar ve kurumlar vergisinden muaf tutulması
  • Daha önce devlet bankalarından alınan KGF dahil, her türlü kredi taksiti ve ödemelerinin Haziran 2021 tarihine dek ertelenmesi
  • Konaklama Vergisi ve Turizm katkı payı uygulamasının 2021 sonuna dek ertelenmesi
  • Yerli Havayollarının uyguladığı turizm şirketlerine kısıtlama getiren kampanyaların önüne geçilmesi, acenta kanalının devre dışı bırakılması gibi haksız rekabet örneklerine müdahale edilerek son verilmesinin sağlanması
  • Yeni Turizm Kanun taslağının bizlerle paylaşılarak, sektörün ve turizm şirketlerinin ortak mutabakat ve menfaatleri doğrultusunda şekillendirilerek hayata geçirilmesi
  • İki sene süreyle acenta belge taleplerinin dondurulması ve yeni Acente belgesi verilmemesi
  • TTGA başta olmak üzere, Türkiye vizyonu için odaklanmış projelerin hayata geçirilmesi konusunda, nitelikli ve deneyimli turizm şirketlerinin de listeye alınması

********

Bu arada Cem Polatoğlu ‘da toplantı ile ilgili olarak açıklama gönderdi.

İşte Polatoğlu’nun izlenimleri;

TURİZM BAKANI İLE TOPLANDIK

Türsab ve Bakanlık birbirlerine küsecek ve biz sektör emekçileri ses çıkarmayıp ezileceğiz. Bu kez öyle olmadı. Türsapnet ve Cemal Kızıltan önderliğinde kendi aramızda bir komisyon oluşturup eylem kararı aldık. İzin problemleri yaşanınca yılmadık ve eylemi bir Otel salonunda gerçekleştirmek zorunda kaldık. İyi ki Türsab’ın önüne gitmedik çünkü 1 midibüs dolusu Çevik Kuvvet çağrılmış, hazır vaziyette bizi bekliyor olacaktı. Şaşırdım çünkü 30 senelik Türsab üyeliğimde ilk defa Acenta ile Polis hem de Türsab binasının önünde karşı karşıya getirilecekti.

Büyük sürpriz ise gece yarısı Cemal Kızıltan’dan geldi. Bakanın CVK otelde bizimle görüşmek istediğini söyledi.

Toplantıdan çıkan notlar, bakanın söylemleri şu şekilde;

– Ben turizmin tüm paydaşlarına eşit mesafede olmak zorundayım. Ben devletim, benim Türsab’a veya şahıslara küslüğüm söz konusu olamaz. Defalarca Türsab’ı toplantılara çağırdım. Hepsine sektör başkanları katılırken Türsab bir tanesine bile başkan düzeyinde icap etmedi. Sektör temsilcileri, dernekler hatta şahıslar bile benden randevu ister ve her biri ile görüşürken Türsab bir kez bile benden randevu istemedi.

– Belge 400.000 TL olacak lafı koca bir yalan. Taksi plakası mı bu? Aslında dünyada hiç bir dernek yada birliğe zorunlu üyelik yoktur. İsteyen üye olur ve aidatını öder.

– 1618 miadı dolmuş bir yasadır. Bugünkü dijital dünyada bu yasayla tek adım atılamaz. Yeni hazırlanan taslak da öyle. Ayrıca bize Türsab, Tureb, veya Otelciler, Uçakçılar kanunu değil sektör için tek bir TURİZM YASASI gerekiyor. Buna çalışmamız lazım.

– Türsab’ın borcu konusunda; Devlet alacağını kimsede bırakmaz. Bırakmamalıdır da. Kötü niyetli olsak Türsab’ı kitlerdik. Ancak bu yönetim borçların tasfiyesi konusunda bugüne kadar ne yapmış? Hangi batak şirketini tasfiye etmiş, hangi taşınmazını satmış, hangi bankayla ödeme planı için masaya oturmuş?

– 75.000 TL hibe istiyorsunuz. İyi güzel de devlet bunu size verse milyonlarca esnaf da haklı olarak aynı hibeleri isteyecek. Bırakın Türkiye’yi Almanya’nın bütçesi buna yetmez.

– Kıbrıs  Seyahat Acentalarına 20 milyon destek verildi konusu farklı yorumlanıyor. Bu 2 sene önce Kıbrıs’a rutin yardım konusunda varılan bir anlaşma. Toplam 180.000 milyon TL tutarında Kıbrıs Turizmine yardım yapılacak. Bu 20 milyon ilk ödeme. Yani konunun bugünle ve Pandemi ile alakası yok.

– Seyahat Acentalarına kredi için Ziraat Bankası ile anlaşma yaptık. Şartlar, Acenta sahibi kendi dahil 2 tane sigortalı ve senelik 500.000 TL ciro gösterecek. Bu ciro maksimum senelik 50.000 TL kar yapar. O da zaten eleman maaşı. Bunu da sağlayamayan acenta zaten nasıl krediyi geri ödesin. Hibe olur onun adı.

– Bakın söylüyorum. Dijital dünya hepimizi yutacak. Ona göre önlem alın.  Özellikle Global Markalar. Onlara Cirolarından %7,5 vergi alacaklarmış. Hepsi kabul etmiş. Kötü haber ise; Hepsiburada.com. N11 gibi kuruluşlar da belge almak için Türsab ve Bakanlığa müracaat etmişler.

– Home Office kararı ve KÇÖ uzatılacak. Ancak Home Office’nin sürekli hale gelmesi kaçak acentacılığa yol açar diye sıcak bakılmıyormuş.

– Belgelerimiz yanmasın. Dondurun dedik. Olumlu karşılandı. Siz yeter ki Türsab’ı ikna edin dendi. 2 seneye kadar belgeleri kademeli olarak dondururum dedi.

– Bir müjde de eski rehberler odası başkanı Şerif Yenen zamanında, sırf derneğe gelir sağlamak amacıyla uydurulan saçma sapan kurslara 2 kez katılamayıp belgesi elinden alınan Rehberlere geldi. Aralıkta imtihan var. Ancak umarız bu kez 5-6 sene önce önceki gibi Hattuşaş mimarlarını sormazlar. Çünkü o dönem imtihanı kazananlar nedense sadece belirli kesim rehberler olmuştu. Versinler hakkımızı gidelim. IRO’ya para kazandıracağız diye saçma sapan kursa gidip bir imza atmadık diye ekmeğimizden etmenin anlamı ne? Zaten şimdi kalktı bu şart.

Anlatacaklarım bu kadar. Yorum sizlerin.