10 Nisan 2021, Cumartesi

Türkiye’den dönenlerin %20’sinin testi pozitif çıktı

İsrail Sağlık Bakanlığı, Türkiye›ye tatile gelen vatandaşlarının yüzde 20’sinin Covid-19 test sonuçlarının pozitif çıktığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 1-28 Ekim tarihleri arasında Türkiye’de bulunan 988 İsrail vatandaşından en az 197’sinin ülkeye dönüşte yapılan Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı ve bunun diğer ülkelere kıyasla en yüksek oran olduğu kaydedildi.

Intellinews internet sitesinin paylaştığı verilere göre; İsrail vatandaşlarının bulunduğu ülkelerden yüzde 13 ile Bulgaristan ikinci, yüzde 6 ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) üçüncü ve yüzde 3 ile Yunanistan listede dördüncü sırada yer alıyor.

 Haberde ayrıca Türkiye’deki koronavirüs salgınının kontrol edilemez boyutlara ulaştığı ve hükümetin açıkladığı rakamların gerçeği yansıtmadığı bilgisi dikkat çekti. Türkiye’deki hastanelerin yatak kapasitelerinin ise yüzde 50’sinden fazlasının dolu olduğu kaydedildi.

Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre ülkede şu anda 445 bini aşkın Covid-19 vakası bulunurken, salgın sebebiyle oluşan can kaybı 12 bini geçmiş durumda. 8.8 milyon nüfuslu İsrail’de ise vaka sayısı 330 bin, can kaybı ise 2 bin 800 civarında.